Saç Dökülmesi Sebebi 5 Hata

Stres, beslenme ve yanlış ürün kullanımı saç dökülmesine sebeptir. Bunların yanında günlük hayatımızda bilmemden yaptığımız bazı hatalar da saç dökülmesi sebebi olabilir. Doğru beslenip gerekli bakım ürünlerini kullanmanıza rağmen saçlarınız hala dökülmeye devam ediyorsa saçlarınıza ve saç derinize zarar veren bu hatalardan birini yapıyor olabilirsiniz. Peki, nedir bu hatalar? Saç dökülmesi sebebi 5 hata Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Saç dökülmesi sebebi 5 hata

1. At kuyruğu yapmak

Çok sık olarak saçlarınızı at kuyruğu yapıyorsanız saç dökülmesi sorununuzun sebebini uzakta aramayın. Saçlar sürekli gergin bir şekilde tutulduğunda saç kökleri zayıflar ve daha kolay dökülür. Bu modeli kullanmayı kestiğinizde saçlarınızın daha az döküldüğünü görebilirsiniz. Bununla birlikte saç tacı kullanmakta aynı etkiyi yaratabilir.

2. Saçları çok sık ya da az yıkamak

Saçlara zarar vermemek için saçları çok sık yıkamamak gerekir. Bununla birlikte saçları az yıkamak da zararlıdır. Saçlar yeterince yıkanmadığında saç kökleri fazla yağ ve kirden boğulur ve gücünü kaybeder. İşin püf noktası orta yolu bulmaktır. Saçlarınızın yağlanma sıklığına göre saçlarınızı yıkayıp yeterli temizliği sağlamalısınız. Bununla birlikte saç dökülmesi sebebi olan bir başka şey de aşırı şekilde saç spreyi ve jölesi kullanımıdır.

Saç Dökülmesi Sebebi 5 Hata

3. Diyet yapmak

Yaptığınız diyet de saç dökülmesine sebep olabilir. Dengeli beslenmeyip bazı vitamin eksikliğiniz varsa saçlarınız dökülür. Bunun için uzman bir hekimden tavsiye almadan hiçbir diyet uygulanmamalıdır.

4. Fazla ürün kullanımı

Saç dökülmesi nedenleri arasında aşırı miktarda ürün kullanımını da sayabiliriz. Sağlıklı kalmak için cilt gibi saçların da nefes almaya ihtiyacı vardır. Saçlarınıza çok fazla miktarda ürün kullanırsanız amaçladığınız etkinin tam tersini görebilirsiniz. Saçlarınız cansızlaşabilir, yağlanabilir ve dökülebilir. Bu sebeple saçlarınız için saçları ağırlaştırmayan sade bir bakım uygulamalısınız. Bunu yaparken de doğal ürünleri tercih etmekte fayda vardır. Örneğin Hint yağı ve Hindistan cevizi yağı.

5. Saçları çok uzatmak

Saç dökülmesine sebebi olan etkenlerden biri de saçın uzunluğudur. Belinize kadar uzun saçlar hayaliniz olabilir. Yalnız bu uzunluk saç yoğunluğunuz için çok uygun değildir. Saçlar ne kadar uzun olursa o kadar dökülmeye meyilli olur çünkü saçların ağırlığı saç köklerini zorlar ve güçsüzleştirir. Yoğun ve güzel saçlar için uzunluktan biraz feragat etmeniz gerekir. Saçları orta uzunlukta kullanmak saç dökülmesi sorununuza çözüm olabilir.

İlgili Yazılar: Saç Dökülmesine Karşı 11 Etkili Besin

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •