Saç Dökülmesine Karşı 11 Etkili Besin

Saç dökülmesi birçok kişide görülen bir sorundur. Saçlarımızı her yıkadığımızda ya da taradığımızda tutam tutam saçımızın döküldüğünü görmek çok can sıkıcıdır. Saçlarımız için uyguladığımız bakımların haricinde doğru besinleri tüketerek bu sorunu önlememiz mümkündür. Bu yazımızda saç dökülmesine karşı 11 etkili besin sunuyoruz.

Saç dökülmesine karşı 11 etkili besin

1. Ispanak

Ispanak saç derisinin ve saçların sağlığını korumada çok etkili olan vitaminler, mineraller, potasyum, demir ve yağ asitleri içerir.

2. Somon balığı

Omega 3 ve protein bakımından zengin olan somon balığı saç ve saç derisinin sağlığını koruyarak saç dökülmelerini önler. Ayrıca saçlara gerekli nemi de sağladığı için kuru saç tedavisinde de etkilidir.

3. Fasulye

Saç sağlığı için fasulyeyi haftalık beslenme listemizde mutlaka bulundurmalıyız. Fasulye güçlü ve parlak saçlar için gerekli olan proteinler bakımından zengindir. Zengin içeriği sayesinde özellikle soğuk havalarda saçların kurumasını ve dökülmesini önler.

4. Yulaf

Yulaf saç sağlığı için gerekli olan her şeye sahiptir. Saç dökülmelerine karşı savaşan çinko, bakır, vitamin ve proteinler içerir.

5. Tatlı patates

Tatlı patates tüketmek vücudunuza A vitamini, protein, demir ve bakır sağlamanın en iyi yollarından biridir. Bu içeriği sayesinde saç derisinin sağlığını korur ve saç dökülmelerini önler.

6. Yumurta

Bildiğiniz gibi saçlar temel olarak proteinden oluşur. Bunun için saç sağlığını korumanın en temel yolu saçlara gereken proteini sağlamaktır. Yumurta protein bakımından zengindir ve saçların daha güçlü olmasını sağlar. Yumurtayı tüketmenin yanında saçlarınıza maske olarak da uygulayabilirsiniz.

7. Bezelye

Bezelye hiç de hafife alınacak bir besin değildir. Bezelye protein, beta karoten ve C vitamin bakımından çok zengin olduğu için saçları güçlendirir ve dökülmelerini önler.

8. Fındık

Fındık, badem ve kaju gibi kuru meyveler saç dökülmelerine karşı çok etkilidir. Zengin içerikleri sayesinde saç sağlığı ile birlikte cilt, beyin ve kalp sağlığı için de çok etkilidir.

9. Dana eti

Saç dökülmesi sorunu yaşayan insanlarda genelde protein ve demir eksikliği görülür. Kırmızı etler arasında dana eti zengin bir demir, protein ve yağ asidi kaynağıdır. Dana eti saç derisinin kan akışını hızlandırır ve saç dökülmesini önler.

10. Havuç

Havuç gözlere çok iyi gelmekle birlikte saç sağlığı için de etkilidir. Havuç içeriğindeki A vitamini sayesinde saç derisinin sebum üretmesini sağlar. Sebum saç derisini kirliliğe ve kuruluğa karşı koruyarak saçın sağlıklı olmasını sağlar.

11. Ay çekirdeği

Ay çekirdeği güçlü ve uzun saçlara sahip olmak için çok etkilidir. Ay çekirdeği saç ve saç derisinin ihtiyacı olan her şeye sahiptir : magnezyum, protein, çinko, E vitamini, selenyum, demir, potasyum, bakır, biotin, B vitamini, kalsiyum …

İlgili Yazılar: Saçların Beyazlaşmasına Karşı Savaşan Besinler

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •