Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapılır?

Saç dökülmesi, hem kadınlar hem de erkekler için yaygın sorunlardan biridir. Bu sorun çoğu zaman yaşam tarzımıza, dış etkenlere ya da saçımıza yaptığımız ya da yapmadığımız bakımlarla ilgilidir. Saç dökülmesini önlemek için günlük hayatımızda almamız gereken bazı önlemler vardır. Yaşınız veya cinsiyetiniz ne olursa olsun saç dökülmesini sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir hastalığa bağlı olmadığı sürece bu durum genellikle geçicidir ve bazı doğru davranışlarla önlenebilir.

Saç dökülmesini önlemek için ne yapılır?

Saç fırçanızda bir tutam saç gördüğünüzde hemen paniğe kapılmayın. Günlük saç dökülmesi normaldir: günde en az 50 saç kaybederiz. Bundan daha fazla kaybettiğinizi düşünüyorsanız saçınız gücünü kaybetmiş kolay dökülür hale gelmiş demektir. O halde harekete geçme zamanı!

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapılır?

Saç dökülmesini önlemek için doğru davranışlar

1. Saçlarınızı doğru bir şekilde yıkayın

Saç yıkama aşaması saçların dökülmesinde önemli rol oynamaktadır. Kullanılan şampuanlardan dolayı saçlar her yıkamada çeşitli kimyasallara maruz kalmaktadır. Bunlar da saç derisine zarar verir ve zaman içinde saçların daha fazla dökülmesine sebep olur. Bunun için şampuan miktarını ne kadar azaltırsak o kadar iyidir. Bununla birlikte sıcak suyla başladığınız yıkama işlemini soğuk suyla bitirin. Sıcak suyla saçlarınızı ıslatıp saç derinize masaj yaparak şampuan uygulaması yapın.  Son durulama suyunu soğuk suyla yapın. Çok kolay olmasa da, bu yöntem, saç dökülmesini önlemek için en etkili yollardan biridir.

2. Saçlarınızı hoyratça taramayın

Saç kaybını önlemek için saçları günde en fazla 3 kez yumuşak bir şekilde taramalıyız. Bunun için yumuşak bir fırça tercih etmeliyiz. Fırçanın telleri ne kadar sert ise saç derisini o kadar çok tahriş eder. Saçlardaki düğümleri kolayca çözebilmek için saç bakım yağı kullanılabilir. Son olarak saçlarınızı ıslakken asla taramayın. Saçlar ıslakken tarandığında daha hızlı zayıflar ve gelişimi zarar görür. Bunun için saçları taramak için kurumalarını bekleyin.

3. Doğal ve size uygun ürünler kullanın

Mağazalarda bulunan ürünlerin arasında tercih yapmak kolay değildir. Yalnız saç kaybını önlemek için kendimize uygun olan ürünü bulmamız gerekir. Ayrıca ürünlerin doğal içerikli olmasına özellikle dikkat etmeliyiz.

4. Dengeli beslenin

Saç dökülmesini önlemek için beslenmenize dikkat edin. Beslenme biçimimiz saç sağlığımızı doğrudan etkiler. Bunun için saç dökülmesini ancak dengeli beslenerek önleyebiliriz. Vitamin eksikliğine yol açmayacak şekilde her besinden yeterli ölçüde tüketmeye dikkat etmeliyiz. Saç Dökülmesine Karşı 11 Etkili Besin başlığına göz atın.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •