Saç Ekletme Yöntemleri Nelerdir?

Saç Ekletme nedir?

Saç ekleterek dolgun ve uzun saçlara sahip olmak mümkün. Peki, bu işlem tam olarak nedir? Saç ekletme, saçlara dolgunluk ve uzunluk vermek için kendi saçlarınıza tutamlar halinde saç eklenmesi işlemidir. Bu uygulamadaki en önemli nokta saç tipinize ve renginize uygun saçı seçmektir.

Doğal saç mı, sentetik saç mı kullanmalı?

Uzun süreli kullanım için doğal saçları tercih etmek doğru olur. Çünkü doğal saçlara kendi saçlarınıza yaptığınız her uygulamayı yapabilirsiniz. Kısa süreli kullanımlarda sentetik saçlar da kullanılabilir. Bu saçlar da doğal görünür ve doğal saçlara göre çok daha ucuzdur. Yalnız bu saçlara boyama işlemi yapılmaz. Kendi saç tipinize ve renginize uygun bir sentetik saç bularak istediğiniz saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç ekletme yöntemleri

Keratin kaynak

Saç Ekletme Yöntemleri Nelerdir?

Bu yöntemde, eklenecek saç tutamları kendi saçınıza keratin maddesi kullanılarak eklenir. Özel bir ısıtıcı yardımıyla eritilen keratin saç tutamlarını kendi saçınıza yapıştırır. Keratinin rengi kendi saç renginize göre seçildiği için fark edilmez. Bu sayede doğal bir görünüm elde edilir. Uzun ve dolgun saçlar elde etmek için 100-150 tutam saç eklenmelidir. Bu işlem yaklaşık iki saat sürer. İyi bakıp bakmamanıza bağlı olarak kaynak saçları 2-6 aya kadar kullanabilirsiniz. Çıkarma işleminde ise keratinli bölgeye özel bir solüsyon sürülür. Bu solüsyon sayesinde keratin yumuşar ve saçlar birbirinden ayrılır.

Boncuk kaynak

Saç Ekletme Yöntemleri Nelerdir?

Bu işlemde saçlar küçük halkalar yardımıyla kendi saçlarınıza eklenir. Öncelikle özel bir boncuk teli yardımıyla bir tutam saçınıza küçük bir halka geçirilir ve saçınızın dibine 1 cm uzaklıkla tutulur. Ardından bu halkanın içine eklenecek tutamların ucu yerleştirilir ve özel bir penseyle halka sıkıştırılır. Bu işlem için de 100-150 tutam saç gerekir. Boncuk kaynaklarınızı 2-6 aya kadar kullanabilirsiniz. Bu tekniğin avantajı çok kolay çıkarılmasıdır. Halkalara ters yönde baskı uygulanarak açılmaları sağlanır. Halkaların açılmasıyla saçlar birbirinden ayrılır.

Çıt çıt kullanımı

Saç Ekletme Yöntemleri Nelerdir?

Daha ucuz ve daha az zaman alan bir uygulama tercih edenler için çıt çıt kullanımı idealdir. Çıt çıtlara tutturulmuş saçlar saç diplerine kolaylıkla takılır ve saçlara hiçbir zarar vermez.

Kaynak saçların bakımı nasıl yapılır?

Kaynak saçlarınız kendi saçlarınızdan farklı bir bakımı ihtiyaç duymaz. Saçlarınızı haftada üç gün başınızı geriye atarak ve saç diplerinizi parmaklarınızla hafifçe ovalayarak yıkamanız yeterlidir. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta saçların dolaşmaması için özel bir tarak ile taranmasıdır.

Ayrıca sentetik saç tercih ettiyseniz saç kurutma işlemi sırasında dikkat etmeniz gerekir. Sentetik saçların içeriği gereği yüksek ısılara çok dayanıklı olmayabilir. Bu sebeple ya ılık ayarlı olacak şekilde saç kurutma makinesiyle kurutulmalılar ya da kendi kendine kurumaya bırakılmalılar.

Kaynak saçlar boyanır mı?

Doğal kaynak saçlar boyanabilir. Her ne kadar doğal saç olsalar da neticede köklerinden ayrılmış saçlardır. Bu sebeple kendi saçlarınızdan daha zayıftır. Kendi saçlarınız kadar güçlü olamadıkları için boyama işlemlerinden daha çok etkilenirler ve yıpranırlar. Bu sebeple boyama işlemini çok sık yapmamaya dikkat etmek gerekir. Ayrıca saçtan daha koyu renklere boyama işlemini tercih etmelisiniz. Çünkü renk açma işleminde saçlar daha fazla zarar görür.

Saç ekletmek saçlara zarar verir mi?

Keratin ve boncuk kaynak işlemlerinin saça zarar verip vermemesi kullanılan malzemeye bağlıdır. Keratin kaynak işleminde kullanılan keratin maddesinin kalitesi önemlidir. Saça zarar vermeyen keratin kullanmak önemlidir. Tabi bunların fiyatı diğerlerine nazaran daha yüksektir. Boncuk kaynak işleminde kullanılan boncukların içerisinde kendi saçlarınızın baskıyla birlikte kırılmalarını önleyecek silikonlar bulunmalıdır. Bu silikonlar penseyle sıkıştırma işlemi sırasında kendi saçlarınızı korur ve kırılmalarını önler.

İlgili Yazılar: Kahkül Nasıl Kesilir? (Videolu Anlatım)

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •