Saçlara Zararlı Alışkanlıklar: Saç Düşmanı 7 Hata

Güzel saçlara sahip olmak için yığınla kozmetik ürün almadan önce günlük hayatta sıkça yapılan bazı hataların farkına varıp bunları hayatımızdan çıkarmak gerekir. Hepimizin sıkça yaptığı saçlara zararlı alışkanlıklar Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Saçlara zararlı alışkanlıklar: saç düşmanı 7 hata

Saç Düşmanı 7 Hata: Saçlara Zararlı Alışkanlıklar

1. Saçları her gün şampuanlamak

Güzel saçlar için yapılmaması gereken hatalardan biri saçları her gün şampuanlamaktır. İdeal olanı, yağ bezlerini fazla strese sokmamak için 2 şampuan arası bir kaç gün saçları rahat bırakmaktır. Aksi taktirde saç derisi daha hızlı bir şekilde yağ üretmeye alışacaktır. Ayrıca saçlar her yıkamada daha fazla kimyasal maddeye, daha fazla sıcak suya ve kirece ve daha fazla kurutma makinesine maruz kalır. Tüm bunlar saçları kurutma, yakma ve yıpratma özelliğine sahiptir.

2. Islak saçlara düzleştirici uygulamak

Saçlara zararlı alışkanlıklar arasında düzleştiriciyi ıslak saçlara uygulamayı sayabiliriz. Islak ya da nemli saçlara uygulanan düzleştirici saçları yakar. Saçları düzleştirmeden önce iyice kurutmalı. Ayrıca düzleştiriciyi yüksek ısıda kullanmamak gerekir. Özellikle de uç kısımlarda çünkü bu kısımlar yanmaya daha müsaittir.

İlginizi çekebilir: Saç Düzleştirme Yöntemleri Nelerdir?

3. Yanlış saç tarama biçimi

Saçları tararken özenli davranmak gerekir. Saçlar sertçe ve hızlı hareketlerle taranmamalıdır. Ayrıca asla dipten başlayarak taranmamalıdır. Saçlar uçlardan başlayarak taranmalıdır. Uçlardaki düğümleri aça aça diplere doğru ilerlemek gerekir. Böylece saçlar kırılıp kopmaz.

4. Doğal saç yapısına uygun olmayan boyama işlemleri

Saçların doğal yapısına ve rengine uygun olmayan boya işlemleri saçları fazlaca zorlayarak yıpratır. Bu yüzden saç boyama ya da saç rengi açma işlemlerini işin uzmanı kuaförlere yaptırmak gerekir. Saçlarınızı emanet edeceğiniz kuaförü iyice araştırın.

5. Saçlara parfüm sıkmak

Sıktığımız parfümün etrafa daha iyi yayılması için bazen saçlara da parfüm sıkarız. Bu kokuyu yayma konusunda gerçekten de etkilidir. Yalnız parfüm alkol içerdiği için saçlara zarar verir. Alkol saçları kurutur ve cansızlaştırır. Bunun için ya bu davranıştan vazgeçmeli ya da parfümün alkol içermediğinden emin olmalı.

6. Her gün saçları aynı yerden bağlamak

Saç düşmanı 7 hata arasında her gün saçları aynı yerden at kuyruğu ya da topuz yapmak hiç doğru bir hareket değildir. Sürekli aynı yere bağlanan lastik saçların o bölgesini zayıflatır ve bir süre sonra kırıp koparır.

7. Nemlendirici maskeyi tüm saça uygulamak

Saçlara zararlı alışkanlıklar arasında nemlendirici maskeleri tüm saça uygulama işlemini de sayabiliriz. Nemlendirici maskeleri saçların uçlarına ve uzunluklarına uygulamak gerekir. Diplere uygulanan maskeler saç derisini yağlandırır ve saçları ağırlaştırıp kafaya yapıştırır. Bu sebeple hacmini kaybeden saçlar sönük durur.

İlgili Yazılar: Saç Dökülmesi Sebebi 5 Hata

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •