Saçları Güneşten Korumak İçin Ne Yapmalı?

Yaz aylarında güneş ışınları cildinizin dengesini bozar. Bu yüzden cildi güneşten iyi korumalıyız. Aynı şey saçlar için de geçerlidir. Yaz aylarında saçlar güneşten etkilenir ve daha kuru ve kırılgan hale gelir. Yazın saçı sağlıklı tutmak ve nemlendirmek istiyorsanız sizin için bazı tavsiyelerimiz var. Saçları güneşten korumak için ne yapmalı? Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Saçları güneşten korumak için ne yapmalı?

Saçları Güneşten Korumak İçin Ne Yapmalı?

1. En sıcak saatlerde güneşe dikkat

Saçınızı güneşten korumanın en iyi yolu, günün en sıcak saatlerine çok fazla maruz kalmaktan kaçınmaktır: 12:00 – 15:00 arası. Tatildeyken bu biraz zor olabilir ancak saçların zarar görmemesi ve canlılığını kaybetmemesi için bu önemli bir önlemdir.

2. Şapka kullanın

Özellikle güneşin çok yoğun olduğu zamanlarda şapka, bandana ya da eşarp kullanmak saçlarınızı korumanın iyi bir yoludur. Başımız güneşe maruz kalan ilk bölgemizdir bu yüzden kafa derisi kolayca yanabilir ve zarar görebilir.

3. Saçları güneşten korumak için ürünler

Yaz aylarında, krem, jel ve sprey gibi güneşten korunma özellikli saç ürünleri bulunur. Dışarı çıkmadan önce, plajda ya da havuzda ürünü saçınızın bütününe uygulayın. Güneşe uzun süre maruz kaldığınızda ürünü sık aralıklarla uygulamayı ihmal etmeyin.

4. Güneşli günlerde saç rengini koruyun

Güneş aynı zamanda saçınızın rengini de etkiler. Doğal ya da boyalı olsun, saçınızdaki pigmentler güneş tarafından zarar görür. Saçınızın ipeksi ve canlı görünmesini sağlamak için UV filtreli besleyici bir şampuan, saç kremi ve maske kullanabilirsiniz. Bunları güneşe maruz kaldıktan sonra uygulayın. Bu ürünler saçınızın rengini korumak ve donuklaşmasını önlemek için mükemmeldir.

5. Yaz gelmeden saçları güçlendirin

Saçları güneşten korumak için yaz gelmeden önlem almak gerekir. Saçlarınızı yazdan önce uçlarından keserek güçlendirin. Böylece tatiliniz boyunca saçlarınız daha sağlıklı görünür. Kuru saçlar için bakım maskeleri uygulayın. Doğal ürünleri tercih ediyorsanız, yazın Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, argan yağı veya badem yağı gibi doğal yağ bazlı saç maskeleri yapabilirsiniz. Bunlar saçlar için mükemmel yenileyici özelliklere sahiptir.

İlginizi çekebilir: Saçlar İçin En İyi Doğal Yağlar Nelerdir?

6. Saçları güneşten korumak için iyi beslenin

C ve E vitaminleri ve beta-karoten bakımından zengin yiyeceklerle beslenin. Bu besinler yazın saçınızı güçlendirmeye ve korumaya yardımcı olabilir. Çok su içmeyi unutmayın. Böylece saçlarınız nemli kalır ve daha sağlıklı görünür. Beslenmenize turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzeler de dahil olmak üzere taze meyve ve sebzeler dahil edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •