Saçları Kireçten Korumak İçin Ne Yapmalı?

Su çok sert olduğunda, saçlarımızı ve cildimizi olumsuz etkiler. Sert su, magnezyum, kalsiyum oksit veya kireç taşı gibi yüksek bir mineral içeriğine sahiptir. Bunlar saçlarımızı ve cildimizi kurutarak güzelliğimize gölge düşürür.  Suyun içeriğini değiştiremeyiz ancak kireçli suyun etkilerini azaltabilir ve saçlarımıza zarar vermesini önleyebiliriz.  Saçları kireçten korumak için ne yapmalı? Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Saçları kireçten korumak için ne yapmalı?

Saçları Kireçten Korumak İçin Ne Yapmalı?

1. Sirke ile saçları kireçten korumak

Kuruluk kireçli suyun saçlarımız üzerindeki en belirgin etkisidir. Kireçli suya maruz kalan saçlarımız donuk ve sağlıksız görünür. Özellikle de belirli saç tiplerini etkiler. Kıvırcık ve kuru saçlar kireçli suyun etkilerinden daha fazla etkilenir. Saçları kireçten korumak için sirke kullanabiliriz. Bunun için 1 litrelik şişeyi musluk suyuyla doldurup içine bir çay bardağının dörtte biri kadar sirke ilave edip çalkalayın. Yıkanırken bu karışımı bir kenarda tutun.  Saçınız yıkandıktan sonra, son olarak bu su ile durulayın. Sirke kireci nötralize eder ve saçınızı daha parlak hale getirir.

2. Limon ile saçları kirece karşı korumak

Kireçli suyun saçlara verdiği zararları engellemenin bir başka yolu da limon kullanmaktır. Sirke kullanımında olduğu gibi bir limonun suyunu sıkıp bir litre suya ilave edin. Bu suyu saçınızı yıkadıktan sonra son durulama suyu olarak kullanın.

3. Kireç karşıtı şampuan

Saçları kireçten korumanın bir diğer yolu da kireç karşıtı şampuan kullanmaktır. Bu şampuanlar doğal yağlar, sirke ve beyaz kil içerirler. Bunlar saçları kireçten korur ve saçlara güç ve parlaklık verir.  

4. Kirece karşı saç bakımı

Kireç saçların nem dengesini bozar. Bu yüzden saçları kireçten korumak ve saçlarınıza nem kazandıracak bakımlar uygulamalısınız.

  • Her yıkamadan sonra saç kremi kullanın. Bu kremi saç diplerine sürmemeye dikkat edin.
  • Yıkamadan sonra ıslak saça ya da kuru saça kullanılan bir saç yağı kullanın. Bu kıvırcık saçlar için çok gereklidir. Hem kirecin verdiği kuruluğu alır hem de şekil vermeyi kolaylaştırır.

İlgili Yazılar: Saçları Güneşten Korumak İçin Ne Yapmalı? 

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •