Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Sinüzit, sinüs boşluklarında oluşan mukus sıvısının iltihaplanmasına bağlı olarak gelişen ve sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Bu yazımızda sinüzit belirtileri, sinüzit nedenleri, sinüzit tedavi yöntemleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sinüzit Nedir?

Burun çevresinde ve kemik içlerinde yer alan hava boşlukları olan sinüsler, insanda beş çift olarak bulunur. Yanak sinüsleri, alın sinüsleri, gözler arasında yer alan sinüsler, geniz sinüsleri olarak insan vücudunda yer alan sinüsler 12 – 14 yaş aralığında oluşur ve son hallerini 22 – 24 yaş aralığında alırlar. Mukus salgılama görevi olan sinüsler günde yarım litreye yakın olarak mukus sıvısı salgılar. Sinüs boşluklarında yer alan mukoza tabakasının iltihaplanması ile gelişen bir rahatsızlık olan sinüzit; sinüs boşluklarında oluşan mukus sıvısının iltihaplanmasına bağlı olarak burun içine boşaltılamaması ve sinüs içerisinde hapis olması ile gelişir.

Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Nedenleri Nelerdir?

Sinüzit üç nedenle oluşur:

1 ) Sinüsler içinde yer alan mukus sıvısının burun kanallarına boşaltılamaması,

2 ) Mukusu taşıma görevi bulunan ostuimların taşıma sistemlerinin bozulmasına bağlı olarak mukus sıvısının sinüslerden taşınamaması,

3 ) Mukus sıvısının formunun değişmesi ve sıvı formdan katı forma geçmiş olmasıdır.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

1 ) Gece uyurken özellikle sabaha karşı ortaya çıkan uzun süreli öksürük oluşması,

2 ) Burundan gelen sarı ve yeşil renkli mukus sıvısı benzeri sıvı oluşması,

3 ) Ağız içinin kötü kokması, koku alma duyusunda bozulmalar oluşması, mide bulantısı ve kusma oluşması,

4 ) Geniz akıntısı meydana gelmesi,

5 ) uzun süreli ateş yükselmesi ve uzun süreli baş ağrısı oluşması,

6 ) Burun tıkanıklığı oluşması ve burun tıkanıklığına bağlı olarak horlama meydana gelmesi,

7 ) Göz çevrelerinde yer alan sünüşlerin tıkalı olmasından dolayı göz çevresinde basınç oluşması gibi belirtiler ile kendini belli eden sinüzit tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Sinüzit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sinüzit tedavi yöntemleri medikal ve doğal yöntemler olarak ikiye ayrılır. Medikal tedavi yöntemleri olarak; ilaç tedavisi, endoskopik sinüs cerrahi yöntemi, Balon sinüsoplasti yöntemi uygulanmaktadır. İlaç tedavisi başlangıç evresinde oluşan sinüzit tedavisi olarak uygulanır. 21 günlük antibiyotik tedavisi ile sinüzit tedavi edilebilmektedir. Kronik hale gelen sinüzit tedavisinde endoskopik sinüs tedavisi uygulanır.

Endoskopik sinüs ameliyatı; Sinüslerde yer alan doğal kanal içlerinde oluşan poliplerin veya anatomik bozuklukların giderilmesi işlemi olarak uygulanan endoskopik sinüs ameliyatı ile sinüs kanaları açılarak sinüzit tedavisi yapılmaktadır.

Balon sinüsoplasti yöntemi; Sinüzit tedavi yöntemi olan balon sinüsoplasti yönteminde hiçbir dokuya zarar vermeden, kanama veya tampon oluşmadan, çok hızlı bir şekilde iyileşebiliyorsunuz. Cerrahi bir operasyon olması, göz ve göz damarlarına zarar verilmesini önlüyor ve sinüzit hastalığını tedavi ederek sizi hastalıktan kurtarıyor. Toplamda 20 dakika süren balon sinüsoplasti yönteminde aynı gün taburcu olabiliyor ve ertesi gün işinize gidebiliyorsunuz. Kısa süre de uygulanan bu yöntem ile sinüzit oluşmasına neden olan sinüs kanalları aşılıyor, sinüslerde kalan mukus sıvası boşaltılarak baş ağrısı veya ateş yükselmesi gibi kronik sorunlardan kurtulabiliyorsunuz.

Doğal Tedavi Yöntemleri

Sinüzit tedavi yöntemi olarak uygulanan doğal tedavi yöntemleri arasında en sık uygulanan yöntemler şunlardır:

1 ) Papatya buharı banyosu; Papatya buharı banyosu ile sinüslerin boşalmasını sağlayabilir ve sinüziti tedavi edebilirsiniz.

2 ) Elma sirkesi; Elma sirkesi tüketerek mukus sıvısının sıvı formdan katı forma geçmesini önleyebilirsiniz. Form değişikliğine bağlı oluşan sinüziti doğal yöntemle tedavi edebilirsiniz.

3 ) Okaliptus yağı; Okaliptus yağı sinüzit tedavisi yöntemleri arasında yer alıyor. Okaliptus yağını burun çevresine sürerek veya su içinde buhar haline getirerek soluduğunuzda sinüs boşluklarının tıkanmasının önüne geçebilirsiniz.

4 ) Kekik yağı; Kekik yağını yemeklerinizde kullanarak sinüzit tedavi yöntemi olarak uygulayabilirsiniz.

5 ) Limon suyu; Limon suyunu burun deliklerinize akıtarak sinüzit tedavisi olarak kullanabilirsiniz. Limon suyu asidik özellik ile polipler nedeni ile tıkanmış olan sinüs kanallarının açılmasını sağlar. Böylece sinüzit belirtileri ortadan kalkar. Daha fazla bilgiyi Sinüzit Doğal Tedavi Yöntemleri başlığında bulabilirsiniz.

İlgili Yazılar: Baş Ağrısı Sebebi İlginç Şeyler Nelerdir?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •