Sırttaki Sivilceler Nasıl Yok Edilir?

Sivilce sorunu sadece yüzde görülmez, sırt gibi vücudun başka yerlerinde de kendini gösterebilir. Sırttaki sivilceler çok can sıkıcıdır çünkü bunlar kötü görünmenin yanında çoğu zaman batar, acıtır ya da kaşındırır. Vücudumuzun her hangi bir yerinde sivilceler belirdiğinden ilk iş olarak uzman bir cilt doktoruna başvurup tedavisini yaptırmalıyız. Bununla birlikte sırttaki sivilcelerden kurtulmak için doğal uygulamaları da deneyebiliriz.

Sırtta neden sivilce oluşur?

Sırttaki sivilcelere birçok etken sebep olabilir. Ancak hormonlar sırt sivilcelerinin başlıca nedenidir. Hormon dengesi bozulduğunda sırtta sivilceler oluşabilir özellikle de ergenlikte ve adet döneminde.

Sırtta sivilce oluşmasının bir diğer nedeni ise genetik faktörlerdir. Aynı aile içerisinde bazı kişilerde hiç sivilce görülmezken bazılarında sık sık sivilce oluşabilir.

Cilde uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanımı da sırttaki sivilcelere neden olabilir. Ayrıca bazı kozmetik ürünlerinin içeriği ciltteki gözenekleri tıkayıp sivilce oluşumuna yol açabilir.

Kıyafetler de sivilce oluşumuna sebep olabilir. Bazı kumaşlar terle birlikte cilde temas ettiğinde bakteri oluşumuna sebep olabilir. Bununla birlikte kıyafetlerin yeterince temiz olmaması da sivilcelere neden olabilir.

Kötü beslenme de sırttaki sivilceler için zemin hazırlar. Bunun için aşırı yağlı ve katkılı yiyeceklerden uzak durup sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek gerekir.

İlginizi çekebilir: Sivilcelere Neden Olan Besinler Nelerdir?

Sırttaki sivilceler için yapılması ve yapılmaması gerekenler

Sırtınızda sivilceler varsa bunların daha da çoğalmasını engellemek için alınması gereken bazı önlemler vardır. İlk olarak sırt bölgesini güneşten uzak tutmak gerekir. Güneşle birlikte sivilceler azalma gösterse de bu geçici bir süredir. Sivilceler bir süre sonra tekrar oluşur.

Sırttaki sivilcelerin çoğalmaması ve iz bırakmaması için bunlara dokunmamaya özen gösterin. Sivilcelerin sıkılması ve tırnaklanması yayılmalarına sebep olur.

Sırtta oluşan sivilcelerin yayılmasını engellemek için cilde nefes aldıran geniş kıyafetler giymeli. Özellikle de spor yaparken emici kıyafetler giymeli. Ayrıca sırtın nemli kalmaması gerekir. Bunun için sıcak suyla duş yerine soğuk ya da ılık suyla duş almayı tercih etmeli.

Doğal yollarla sırttaki sivilceler nasıl yok edilir?

Bazı doğal ürünlerle sırttaki sivilceleri yok etmek mümkün. Sırtımıza çay ağacı yağı, lavanta yağı, aloe vera jeli ya da elma sirkesi uygulayarak sivilcelerden kurtulabiliriz.

Doğru duş jeli kullanımıyla sırttaki sivilceleri yok edebiliriz. İçeriğinde salisilik asit bulunan duş jelleri sırt bölgesindeki enflamasyonu azaltıp cildinizi tahriş etmeden temizler.

Sırttaki sivilceler için krem ve antibiyotikler de vardır. Bir uzman cilt doktoruna başvurup sizin için doğru olan ürünü bulabilirsiniz.

İlgili yazılar: Koldaki Sivilceler Nasıl Yok Edilir?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •