Sivilcelere Neden Olan Besinler Nelerdir?

Yüzünüzde sık sık sivilce çıkıyorsa günlük cilt temizliği ve bakımının yanında yediklerimizi de dikkat etmeliyiz. Çünkü bazı besinler sivilcelere neden olmaktadır. Her cilt farklılık gösterse de ciltte sebum fazlalığına sebep olan besinler vardır. Bu yazımızda “sivilcelere neden olan besinler nelerdir?”sorusuna yanıt veriyoruz.

Sivilcelere neden olan besinler nelerdir?

Süt ürünleri

sivilcelere neden olan besinler

Süt ürünleri sivilcelere neden olur. Zira süt ürünleri yüksek hormon içeriğine sahiptir. Bu da yağ bezlerinin fazla çalışmasına neden olur. Yağ bezlerinin fazla yağ üretmesiyle de ciltte sivilceler oluşur. Çikolatanın sivilceye neden olduğu söylenir. Aslında sivilce oluşumuna sebep olan kakao değildir çikolata yapımı için kakaoya karıştırılan süttür.

Karbonhidratlar

Sivilcelere neden olan besinler arasında pastane ürünleri ve makarna gibi karbonhidratları da sayabiliriz. Karbonhidratlar organizmamızdaki glükoz dengesini bozarak daha fazla doymuş yağ depolamamıza  neden olur. Vücudun eritmekte zorlandığı bu doymuş yağlar da cilt sağlığımızın bozulmasına ve akne oluşumuna sebep olur.

Yağlı gıdalar

Genel olarak yağlı gıdaların hepsi cildin sivilcelenmesine neden olur. Kızartılmış tüm gıdalar ve daha önce belirttiğimiz karbonhidratlar vücudumuzdaki yağ düzeyini artırarak ve kandaki glükoz dengesini bozarak ciltte aknelerin oluşmasına sebep olur. Ayrıca yağ, gıdalardaki besleyici özelliklerin ve oksijenin vücudumuzda eşit bir şekilde dağılmasını engeller. Bunun sonucunda cilt yorgun ve sağlıksız görünür.

Kafein

sivilcelere neden olan besinler

Yüzümüzdeki sivilcelerin yok olmasını istiyorsak kafeinden de uzak durmalıyız. Kafein adrenalin salgılamamıza ve organizmamızın strese girmesine neden olur. Bu yüzden de vücudumuzun dinlenmesine engel olur. Bunun neticesinde cilt solgunlaşır ve sivilceler ortaya çıkar. Akne probleminiz varsa kafein içeren ürünleri hayatınızdan çıkarın ya da en azından tüketimini azaltın.

Yumurta

Sivilcelere neden olan besinler arasında yumurtayı da sayabiliriz. Yumurtanın sarısı yağ bakımından oldukça zengindir. Yağ da, daha önce belirttiğimiz gibi kandaki glükoz dengesini bozar ve yağ bezlerinin fazla çalışmasına neden olur. Bu, yumurtayı tamamen hayatınızdan çıkarmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Yumurtayı ölçülü bir şekilde yemeliyiz ya da sarısı yerine beyazını yemeyi tercih etmeliyiz.

Kırmızı et

Kırmızı etin de sivilcelere neden olduğu ortaya çıkmıştır. Hayvansal proteinler ile bitkilerdeki proteinlerin sindirimi aynı şekilde gerçekleşmez. Hayvansal proteinler organizmada daha uzun süre kalır ve kalıntıları cilt gözeneklerini yoluyla atılır. Bu sırada da sivilce oluşumuna sebep olur. Pürüzsüz bir cilt için kırmızı et tüketimimizi azaltmak ve daha az yağlı olan tavuk ve hindi tüketmeyi tercih etmeliyiz.

Alkol

Sivilce oluşumunun bir diğer sebebi de alkoldür. İçtiğimiz her bir kadehte vücudumuzda toksin depolanır. Bu toksinleri yok etmek için karaciğerin daha fazla çalışması gerekiyor. Bu toksinleri yok etmeye yoğunlaşan karaciğer kanı temizleme işlevini tam olarak yerine getiremez. Bunun sonucunda vücudumuzda biriken toksinler sivilcelerin ortaya çıkmasına sebep olur.

Sivilceleri önlemenin yolları

Sivilceleri önlemek için günlük beslenmemizden yukarıda saydığımız gıdaları çıkarmak gerekir. Bununla birlikte cildimize düzenli olarak bu bakımları uygulamalıyız:

 1. Cildinizi sabah akşam cilt tipinize uygun bir ürünle yıkayın (sabun, köpük, jel…)
 2. Ciltteki yağı artırmaması için makyaj ürünlerinizin yağlı olmamasına dikkat edin.
 3. Cildinizi düzenli olarak cilt tipinize uygun bir kremle nemlendirin.
 4. Vücuttaki toksinleri yok etmek için bol bol su için.

İlgili Yazılar: Kırışıklık Önleyici Besinler Nelerdir?

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •