Şizandra Üzümünün Faydaları Nelerdir?

Şizandra üzümü, Çin’e özgü yabani bir liana olan Schisandra chinensis bitkisinin meyveleridir. Bu meyve uzun yıllardır Çin, rus ve Japon tıbbında kullanılmaktadır çünkü şizandra üzümünün faydaları çoktur: strese, cilt ve zihinsel sağlık için etkilidir. Şizandra üzümünün faydaları nelerdir? Şizandra üzümünün yan etkileri var mıdır? Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Şizandra üzümünün faydaları nelerdir?

1. İltihaba karşı şizandra üzümü

Şizandra üzümü, yüksek düzeyde antioksidan bileşikler içermesi sayesinde, serbest radikallerin neden olduğu zararlara karşı savaşmaya yardımcı olur ve kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi modern hastalıkların kökenindeki iltihaplanma tepkilerini azaltır. Serbest radikaller sağlığımızı tehdit eder, çünkü bazı genleri aktive eder veya baskılar, hücresel ve doku hasarına neden olur ve yaşlanma sürecini hızlandırır. Bağışıklık sistemini pozitif olarak etkileme ve iltihaplanmaya karşı savaşma gücü sayesinde ateroskleroz gelişimini engellemeye (arterlerin sertleşmesine) yardımcı olur, kan şekerini dengeler ve diyabeti önler.

2. Adrenal bezlerin işlevini destekler ve stresin etkileriyle başa çıkmamıza yardımcı olur

Adaptojenik bir ajan olarak bilinen şizandra üzümü, hormonları doğal olarak dengelemeye yardımcı olur ve böylece fiziksel ve psikolojik stres faktörleriyle başa çıkma yeteneğimizi geliştirir. Adaptojenik bitkiler ve bileşenler, vücudun çevresel strese, kaygıya, toksinlere maruz kalmaya, duygusal travmaya, zihinsel yorgunluğa ve akıl hastalıklarına karşı direncini arttırmak için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Şizandra üzümü, adrenal bezleri beslemeye yardımcı olduğu ve kortizol gibi “stres hormonlarının” aşırı üretimini azalttığı için, zihin kabiliyetini güçlendirir, fiziksel dayanıklılığı artırır ve metabolizmayı güçlendirir.

İlginizi çekebilir: Anksiyeteye İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

3. Karaciğer fonksiyonlarını ve sindirim sağlığını iyileştirir

Şizandra üzümü üzerine yapılan araştırmaların çoğu, karaciğer fonksiyonuna, özellikle de çeşitli karaciğer detoksifiye edici enzimlerin üretilmesine olan etkisine odaklanmıştır. Şizandra üzümü, enzim üretimini artırmaya yardımcı olduğu, dolaşım ve sindirim sistemini güçlendirdiği için bağışıklık sistemine katkı sağlar. Karaciğer sağlığı da güçlü bir bağışıklık sistemiyle korunabilir. Bununla birlikte, enfeksiyonlara, hazımsızlığa ve sindirim sistemi hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır.

İlginizi çekebilir: Sindirim İçin Etkili 8 Besin Nedir?

şizandra üzümü

4. Şizandra üzümünün cilde faydaları

Şizandra üzümünün faydaları arasında cilde sağladığı olumlu etkiler de vardır. Şizandra rüzgara, güneşe maruz kalma, alerjik reaksiyonlar, dermatit, çevresel stres ve toksin oluşumuna karşı koruma sağlayabilen doğal bir güzellik iksiridir.  Anti-enflamatuar etkileri nedeniyle cilt hastalıklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

5. Zihinsel performansı arttırır

Şizandra üzümünün en eski kullanımlarından biri zihinsel sağlık ve enerji seviyelerini arttırmak için kullanılmasıdır. Yüzyıllar önce, Rusya’da, fazla dinlenmeden veya yemek yemeden uzun yolculuklar yapan avcıların dayanıklılığını artırmak için Nana’lar tarafından kullanılmıştır. Çin tıbbında ise daha fazla motivasyon ve hafıza için zihinsel yetenekleri ve konsantrasyonu geliştirmek için kullanılmıştır.  Şizandra üzümünün özelliklerinden biri, enerjiyi kafeinle aynı şekilde artırmamasıdır. Kafein, çeşitli stres hormonlarını salar ve kan şekeri seviyelerini değiştirir. Bunun sonucunda sinirlilik, huzursuzluk ve düzensiz kalp atışları gibi yan etkilere neden olabilir. Ancak şizandra üzümü bunun tam tersi bir etkiye sahiptir. Yorgunlukla savaşırken kendinizi daha sakin hissetmenizi sağlar. Bununla birlikte, yapılan çalışmalar  şizandra üzümünün nörolojik ve psikiyatrik bozukluklara karşı korunma arasında bir bağlantısı olduğunu göstermektedir: nevroz, depresyon, şizofreni, anksiyete, alkolizm ve hatta Alzheimer hastalığı gibi.

6. Cinsel sağlığı iyileştirir

Araştırmalar şizandra üzümünün doğurganlık ve hormonal sağlık için yararlı olduğunu, libidoyu güçlendirdiğini, iktidarsızlık gibi cinsel işlev bozuklukları önlediğini ve uterus dahil üreme organlarını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Östrojen içeren hormonların üretimini olumlu yönde etkilediği için, kemiklerin iyileşmesine yardımcı olabilir ve kemik mineral yoğunluğu oluşturabilir. Bu, hormonal seviyelerde değişikliklere uğradıklarından ileri yaş kadınlarda sık görülen osteoporoz gibi hastalıkların önlenmesi için faydalıdır.

İlginizi çekebilir: Seksin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Şizandra üzümün yan etkileri

Şizandra üzümü normalde ağızdan uygun şekilde alındığında güvenlidir. Ancak mide yanması, mide ağrısı, iştah azalması, döküntü ve kaşıntıya neden olabilir.

Özel önlemler ve uyarılar:

Hamilelik ve emzirme: şizandra üzümü hamilelik sırasında ağız yoluyla alındığında tehlikeli olabilir. Uterusun kasılmasına neden olabileceğine ve bunun sonucunda düşük olabileceğine dair kanıtlar vardır. Hamilelik sırasında şizandra üzümü kullanmayın. Emzirme döneminde şizandra üzümü tüketmenin güvenliği hakkında yeterince güvenilir bilgi yoktur.

Epilepsi: Şizandra merkezi sinir sistemini uyardığı için epilepsi hastalarında kullanılması sakıncalıdır.

Reflü hastalığı veya peptik ülser: schisandra gastrik asiditeyi artırarak semptomları kötüleştirebilir.

İntrakraniyal hipertansiyon: şizandra merkezi sinir sistemini etkilediği için intrakraniyal hipertansiyon için zararlı olabilir.  

Kür olarak kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın aksi taktirde şizandra üzümünün faydaları zarara dönüşebilir.

İlgili Yazılar: Amla Üzümünün Faydaları Nelerdir?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •