Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Şizofreni, bir kişinin nasıl düşündüğünü, hissettiğini ve nasıl davrandığını etkileyen kronik ve ciddi bir zihinsel hastalıktır. Şizofreni hastaları gerçeklikle bağlantılarını yitirmiş gibi görünebilirler. Diğer zihinsel bozukluklar kadar yaygın olmasa da, şizofreni belirtileri çok belirgin olabilir.

Şizofreni Nedir?

Şizofreni, bireylerin düşüncelerini olumsuz etkileyen ve gerçeği anormal yorumlamalarına neden olan ciddi bir zihinsel bozukluktur. Şizofreni, bazı halüsinasyonlar ve günlük işleyişi engelleyen son derece düzensiz düşünce ve davranış birleşimleriyle sonuçlanabilir. Şizofreni hastaları için yaşam boyu tedavi gerekir. Erken tedavi, ciddi komplikasyonlar gelişmeden belirtilerin kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir ve uzun vadede hastalığın  iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Şizofreni Belirtileri Nelerdir

Şizofreni Çeşitleri Nelerdir?

Şizofreni kişiden kişiye değişebilen bir hastalıktır. Ayrıca, şizofreni çeşitleri 4 ana başlık altında incelenebilir.

1. Paranoyak Şizofreni

Kişinin aşırı paranoyak olması bu tür şizofreni belirtileri arasında sayılabilir. Bu kişiler oldukça tuhaf davranabilir, uygun olmayan duygusal tepkiler verebilir ve yaşamdan çok az zevk alırlar.

2. Katatonik Şizofreni

Bu kişiler duygusal, zihinsel ve fiziksel olarak kapalıdır. Ayrıca, felç olmuş gibi görünürler, yüz mimikleri yoktur. Yemek yeme, içme ya da tuvalet gibi ihtiyaçlarının farkında olmazlar. 

3. Farklılaşmamış Şizofreni

Kişinin çeşitli belirsiz semptomları vardır.  Bu kişiler, konuşamaz veya kendilerini çok ifade edemezler. Kafaları karışıktır ve paranoyak özellikler sergilerler. Giysi değiştirmek veya duş almak gibi önemli konuları düşünmezler.

4. Şizoaffektif Bozukluk

Aynı anda bir ya da daha fazla duygu durum bozukluğu belirtileri görülür. Bu kişilerde depresyon, mani veya hipomani bulunabilir.

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni belirtileri bireylere göre değişkenlik gösterebilir. Ancak bireylerde genellikle sanrılar, halüsinasyonlar, düzensiz konuşmalar ve işlev bozuklukları görülür. Ayrıca, şizofreni hastalarında gerçek dışı hayaller, iletişim bozuklukları, anormal ve çocuksu davranışlar, talimatlara direnç gösterme, hijyen eksikliği ve sosyalleşememe gibi önemli belirtiler de görülebilir. Diğer yandan, erkeklerde, şizofreni belirtileri genelde 20’li yaşların başında kadınlarda ise genelde 20’li yılların sonunda ortaya çıkmaya başlar. Çocuklar ve 45 yaşından büyükler için şizofreni tanısı nadir konulur.

Şizofreni Nedenleri Nelerdir?

Şizofreniye neyin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor. Ancak araştırmacılar genetik, beyin kimyası ve çevre kombinasyonunun hastalığın gelişimine katkıda bulunduğuna dikkat çekiyor. Beyin kimyasallarıyla ilgili problemler şizofreniye yol açabilir.

Şizofreni Nasıl Tedavi Edilir?

Şizofreni belirtileri azalsa bile ömür boyu tedavi gerektirir. İlaçlar ve psikososyal terapi ile tedavi, durumun yönetilmesine yardımcı olabilir. Bazı durumlarda hastaneye yatış gerekebilir. Şizofreni tedavisinde deneyimli bir psikiyatrist ve psikolog genellikle tedaviye rehberlik eder. Ayrıca, ilaçlar şizofreni tedavisinin temel taşıdır ve Antipsikotik ilaçlar en sık reçete edilen ilaçlardır. Antipsikotik ilaçlarla tedavinin amacı, işaretleri ve semptomları mümkün olan en düşük dozda etkili şekilde yönetmektir. Psikiyatrist tarafından istenen sonucun kısa sürede elde edilmesi için zamanla farklı dozda ilaçlar denenebilir. Antidepresanlar veya anti-anksiyete ilaçları gibi başka ilaçlar da yardımcı olabilir. Hastalıkta bir iyileşme olduğunu fark etmek birkaç hafta sürebilir.

İlgili Yazılar: Bipolar Bozukluk Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •