Sosyal Fobi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir ?

Bazı durumlar sizin için zor çünkü sizde çok büyük stres mi yaratıyor? Topluluk önünde konuşmak, iş görüşmesi yapmak, yabancıların önünde telefonla konuşmak … Günlük yaşamdaki bu durumlar sizin için büyük çaba mı gerektiriyor? Utangaçlıkla karıştırılan bu büyük endişe, sosyal fobi olabilir. Sosyal fobi, teşhis edilip tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Sosyal fobiden muzdarip olup olmadığınızı anlamak için size bir test sunuyoruz. Sosyal fobi nedir? Sosyal fobinin belirtileri nelerdir? Sosyal fobinin tedavisi nedir? Hepsi Kırmızı Ojeli Kadın’da. 

Sosyal fobi nedir? Belirtileri ve tedavisi nedir?

Sosyal fobi nedir?

Sosyal fobi, bir veya daha fazla sosyal duruma, yabancı kişilerle temas halinde olunan ya da başkalarının dikkati ve bakışlarına maruz kalınan durumlara karşı hissedilen sürekli ve yoğun korkudur. Kişi utanç verici veya küçük düşürücü bir şekilde davranmaktan korkar. Hatta korktu ve utanç belirtilerini göstermekten korkar.

Sosyal fobisi olan kişi, korktuğu sosyal durumlardan kaçınır. Bu da, kişinin alışkanlıklarını, okul ya da iş başarısını, sosyal aktivitelerini, başkalarıyla olan ilişkilerini olumsuz yönde etkiler. Bundan dolayı kişi derin bir acı hissedebilir.

Sosyal fobiyle ilişkili olan özellikler, eleştiriye aşırı duyarlılık, olumsuz değerlendirilme veya reddedilme korkusu, öz saygı ve güven eksikliği ve aşağılık duygularıdır.

İlginizi çekebilir: Fobi Çeşitleri ve Belirtileri Nelerdir?

Sosyal Fobi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Sosyal fobisi olan kişilerin genel özellikleri

 • Kişi, insanlarla temas halindeki durumlardan ya da insanlar önünde bir performans sergilemekten korkar. Toplum içinde küçük düşmekten ve utanç verici hareket etmekten büyük endişe duyar.
 • Hissettiği korku, sosyal durumlar sırasında, öncesinde ve sonrasında kendini gösterir.
 • Toplum içinde gerçekleştirdiği performans sırasında hissetiği korku kendini fiziksel belirtiler olarak gösterir.
 • Sosyal durumlardan mümkün oldukça kaçınır.

Sosyal fobinin fiziksel belirtileri

Korkulan durum sırasında, öncesinde ve sonrasından fiziksel belirtiler ortaya çıkar :

 • Kızarma
 • Kekeleme
 • Titreme
 • Ses titremesi
 • Terleme
 • Bulantı
 • Mide ağrısı
 • Güçlü ve hızlı kalp atışı
 • Panik atak

Utangaçlık mı, sosyal fobi mi ?

Sosyal fobi utangaçlıkla karıştırılmaması gerekir. Örneğin sahneye çıkmadan ya da sözlü sınava girmeden önce endişelenmeniz normaldir. Bundan kaçınmıyorsak, böyle bir durumda kendimizi rahatsız hissetmemiz normaldir. Sosyal fobisi olan kişi, toplum önünde olacağı bir durumunla karşılaşma ihtimalinden bile büyük endişe duyar. Utangaç kişi ise, toplum önünde olmaktan rahatsızlık duyar ama bu onun için büyük bir kaygıya dönüşmez.

Sosyal fobinin sebepleri

Sosyal fobinin sebepleri birçok etkene bağlı olabilir. Genetik faktörlere bağlı olabileceği gibi eğitime de dayanabilir. Ayni aile içerisinde sosyal fobisi olan birçok aile üyesine rastlamak mümkündür. Anne ve babanın sosyal ilişkileri az ise çocuğun sosyal fobi geliştirme ihtimali vardır. Bununla birlikte, çocuklukta ya da ergenlikte yaşanan bir travma sebebiyle de ortaya çıkabilir.

Sosyal fobi testi

Sosyal fobiden muzdarip olup olmadığınızı anlamak için basit bir test vardır. Aşağıdaki soruları evet ya da hayır olarak yanıtlayın ve kaçındığınız durumları belirleyin.

1. Kendimi rahat hissetmeyeceğim korkusuyla bazı davetleri reddettiği oluyor.

2. Arkadaşlarımı ben seçmedim, onlar beni buldu.

3. Sohbet sırasında sıkıcı şeyler anlatırım korkusuyla genelde sessiz kalırım.

4. Bir kişinin önünde küçük düştüysem onu bir daha hiç görmemeyi tercih ederim.

5. Genel olarak, toplum içinde rahatsız hissederim.

6. Şimdiye kadar, bazı durumlardan kaçındığım için, özel hayatımda ve / veya iş hayatımda birçok fırsatı kaçırdım.

7. Sadece ailem ve uzun süredir tanıdığım arkadaşlarımla kendimi rahat hissediyorum.

8. İnsanlarla aynı seviyede olmamaktan ve bu yüzden insanları hayal kırıklığına uğratmaktan korkuyorum. Aynı zamanda beni ilgi çekici bulmamalarından endişe ediyorum.

9. Yeni tanıştığım kişilerle sohbete girmiyorum.

10. Kendimi daha rahat hissetmek için sakinleştirici ya da alkol aldığım oldu.

Sosyal fobim var, ne yapmalıyım ?

Sosyal fobi tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Sosyal fobiniz olduğunu düşünüyorsanız gecikmeden bir uzman hekime başvurun. Unutmayın ki, sosyal fobi ilerledikçe depresyon, panik atak, alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi başka olumsuz durumlara yol açabilir.

Hekiminiz size, gösterdiğiniz belirtileri, ne zamandan beri sosyal fobi belirtilerini hissettiğiniz ve bunların ne zaman ortaya çıktığını, ilaç ya da uyuşturucu kullanıp kullanmadığınızı soracaktır. Buna göre rahatsızlığınız derecesini ve tedavi yollarını belirleyecektir. Burada önemli olan hekime karşı dürüst olmaktır. Özellikle uyuşturucu ya da alkol konusunda. Çünkü bunların kullanımı durumu daha da ağırlaştırmaktadır. Ayrıca, bunları kullanıyorsanız tedavinizin bir başka boyutu daha olacaktır : Alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı tedavisi.

Belirtileriniz öenmli boyutta ise hekiminiz size ilaç önerebilir. Bununla birlikte bilişsel ve davranışsal psikoterapiler de uygulayabilir. Bu kişisel ya da grup terapileri olabilir. Bu terapilerin amacı, kişinin kendini rahat hissetme alanını genişletmektir ve korkuğu durumlarla yüzleşebilmesini sağlamaktır.

Sakın umutsuzluğa kapılmayın ! Sosyal fobi belirtileri bir günde geçmeyecektir elbet. Bunu başarabileceğinize dair kendinize ve hekiminize güvenin.

İlgili Yazılar: Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal Medyada Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •