Sporun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Fiziksel aktivite, sadece kilo vermeye ve sıkılaşıp vücut şeklini güzelleştirmeye yaramaz aynı zamanda fiziksel ve ruhsal sağlık için birçok faydası vardır. Spor, bağışıklık sistemini güçlendirir ve psikolojik olarak iyi hissetmeyi sağlar.  Spor birçok kronik, zihinsel ve / veya yaşa bağlı hastalığın önlenmesine yardımcı olur. Sporun sağlığa faydaları nelerdir? Spor neye iyi gelir? Fiziksel aktivite hangi hastalıkları önler? Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Sporun sağlığa faydaları nelerdir? Hangi hastalıkları önler?

Düzenli Fiziksel Aktivite Faydaları

Sporun bedensel sağlığa faydaları

Spor, kiloyu korumanın ve zinde kalmanın yanında birçok kronik, kardiyovasküler ve dejeneratif hastalığın önlenmesinde inanılmaz derecede etkilidir.

1. Kalp ve damar hastalıklarına karşı mücadelede eder

Düzenli fiziksel aktivite, tüm kalp damar hastalıklarının risk faktörlerini önemli ölçüde azaltarak, kalp sisteminin işleyişini iyileştirir ve düzenler:

– Yüksek tansiyonun % 50 kadar düşürebilir

– “İyi” kolesterol oranını arttırır.

– Kan dolaşımını iyileştirmek için damarların işleyişine müdahale eder.

– Kan şekeri seviyesini düzenler, böylece diyabet riskini azaltır.

– Zaman içerisinde kalbin daha dayanıklı ve efor sırasında daha az yorulmasını sağlar

2. Spor bağışıklık sistemini güçlendirir

Sporun sağlığa faydaları arasında belki de en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Düzenli spor bağışıklık hücrelerini uyararak vücudu hastalıklara karşı dirençli kılar. Spor sayesinde vücut iltihaplı hastalıklara karşı daha dirençli hale gelir.  

3. Spor solunumu iyileştirir

Spor sayesinde solunum kasları gelişerek daha iyi nefes almamızı sağlar. İyi nefes alarak vücut gerekli oksijeni alabilir. Bunun sonucunda da yeterli oksijeni alan organlar daha sağlıklı işler.

4. Spor kansere karşı mücadele eder

Çok sayıda bilimsel araştırma, düzenli fiziksel aktivitenin belirli kanser türlerine karşı önleyici olduğunu kanıtlamıştır. Özellikle menopoz sonrası kadınlarda, kolon kanseri riskinde % 18, meme kanseri riskinde % 21 oranında azalma sağlar. Spor, önleyici özelliğin ötesinde kas kütlesine yaptığı olumlu etki sayesinde kanser hastalarının tedaviye ve iyileşme sürecine karşı daha dirençli kılar.

5. Spor fazla kilolara ve obeziteye karşı savaşır

Obezite yaygın bir hastalık olarak kabul edilmektedir ve tıbbi bir tedavi gerektirmektedir. Bu tedaviyle birlikte fiziksel aktivite önerilmektedir. Fiziksel aktivite kilo vermek ve sıkılaşmak için idealdir.  Zayıflamak istiyorsanız  yüzme veya koşu gibi kardiyo sporlarını tercih edebilirsiniz. Kas yapmayı hedefliyorsanız  dans, pilates veya aerobik gibi aktiviteler size en uygun olanıdır.

6. Spor kemikleri güçlendirir

Sporun sağlığa faydaları arasında kemiklere yaptığı olumlu etkiyi de sayabiliriz. Düzenli fiziksel aktivite kemikleri güçlendirmek için çok faydalıdır. Tendonlar vasıtasıyla kasların kemikler üzerindeki kasılma hareketi kemiklerin sağlamlığını güçlendirmeye katkıda bulunur. Kemik kütlenizin sağlığı, sadece içtiğiniz kalsiyum miktarına bağlı değildir. Bununla birlikte düzenli fiziksel aktivite de gereklidir.

7. Spor yaşlanmaya karşı savaşır

Spor yaşa bağlı dejeneratif hastalıkları önlemek için harika bir araçtır. Spor, dayanıklılığı, kas hacmini, kemik yoğunluğunu geliştirerek kemik sorunları, sırt ve diz ağrıları, eklem ağrıları ve kronik hastalıklar gibi yaşlanma belirtilerini geciktirir. Böylece yaşam süresini uzatır.  Haftada 2-3 saat spor yapmanın yaşam süresini 5 yıl uzatabileceği tahmin edilmektedir.

Sporun psikolojik sağlığa faydaları

Spor sadece bedensel sağlığı korumakla kalmaz ruhsal sağlığı da olumlu şekilde etkiler.

1. Spor iyi hissettirir

Spordan sonra hissedilen rahatlık ve iyilik hissi spor sonrası beynin yolladığı mutluluk hormonlarından kaynaklanır. Spor sayesinde salgılanan bu hormonlar kişiye mutluluk hissi verir ve genel olarak stres ve endişelerini azaltır.

2. Spor zihni güçlendirir

Spor, vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır. Böylece karbondioksit daha hızlı taşınır ve bu da beynin daha iyi oksijen almasına yol açar. Bu sayede uyarılan beynin düşünme ve hafıza kapasitesi artar.

3. Spor stresi azaltır

Spor sayesinden salgılanan  endorfin hormonu stres ve kaygı seviyelerini önemli ölçüde azaltır. Spor, sakinleştirici etkisinin ötesinde günlük yaşantınıza bir mola vermenize izin verir ve birkaç saat boyunca aklımızı meşgul eden küçük endişeleri unutmanızı sağlar. Bu sorunları daha sonra çok daha sakin bir şekilde düşünmemize yardımcı olur. Spor strese, kaygıya veya depresyona karşı savaşmak için etkili bir yoldur. Özellikle özgüven eksikliğinden etkilenen çocuklar, gençler ve yaşlılar için özellikle faydalıdır.

4. Spor uyku kalitesini artırır

Sporun sağlığa faydaları arasında uyku sorununa çözüm olmasını da sayabiliriz. Düzenli spor uyku döngülerini iyileştirmek ve dinlendirici bir uyku için idealdir. Bir kez daha, endorfinler ve bunun ilettiği  iyilik hissi, vücudun stres ve endişe duymadan, daha derin bir uykuya dalmasına yardımcı olur. Bu nedenle spor, uykusuzluğa karşı mücadelede iyi bir müttefiktir.

İlginizi çekebilir: Rahatlamak ve Uyku Sorununu Yenmek: 5 Meditasyon

5. Spora hayata yeni anlamlar katar

Spor dolaylı olarak aidiyet duygusunu geliştirir ve uyum sorununu azaltır. Spor aynı tutkuya bağlı farklı bireyleri bir araya getirir ve güçlü bağlantılar kurmalarını sağlar. Bir spor etkinliği özellikle gençler için mükemmel bir öğrenme aracıdır: arkadaşlık, dayanışma, saygı. Sonuç olarak spor her yaşta etkili bir terapidir.

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •