Sülfatsız Şampuan Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sülfatsız şampuan nedir? Sülfat içermeyen şampuanlar kullanmanın yararları nelerdir? Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Sülfatsız şampuan nedir? Faydaları nelerdir?

Sülfat nedir?

Sülfat, genellikle şampuanlarda bulunan bir yıkama maddesidir. Şampuanın köpürmesi ve yağın suda erimesini sağlar. Ancak çok agresif bir maddedir. Anında temizlik hissi uyandırsa da, uzun vadede saçlara ve saç derisine  zarar vererek saçları zayıflatır. Ayrıca saç derisinde tahrişe de neden olabilir. Saç sağlığı için zararlı olan sülfatin çeşitleri vardır. Bunlardan en zararlı olanları  Lauril Sülfat (SLS) ve Amonyum Lauril Sülfat’tır (ALS). Saç sağlığınız için sülfat içermeyen şampuanları deneyin. Sülfatsız şampuan nedir? Sülfatsız şampuanın faydaları nelerdir? Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Sülfatsız şampuan faydaları

1. Uzun vadede güzel saçlar

Her şeyden önce, sülfat içermeyen şampuanlar kullanmak saç derisinin yatıştırılmasına yardımcı olur. Sülfat saç derisini tahriş eder. Saç derisi sülfatın verdiği rahatsızlık sebebiyle kendini savunmak için daha çok sebum yani yağ üretir. Sonuç olarak, saçlarınız daha hızlı yağlanır ve kısa sürede yıkama gerektirir. Sık yıkanan saçlar da kimyasal maddelere daha fazla maruz kaldığı için uzun vadede zarar görür. Kısacası, sülfatsız şampuan saç derisine zarar vermeden saçları temizler. Bununla birlikte silikonlardan da uzak durun çünkü silikon içeren şampuanlar da saçlara zararlıdır. Silikon saçlara ipeksi bir dokunuş kazandırsa da saçları içten içe zayıflatır.

2. Daha canlı saç rengi

Sülfatsız şampuan saç tellerini yumuşatır ve saç rengini canlandırır.  Özellikle boyalı saçlar için idealdir. Sülfat içermeyen şampuanlar boyanın kalıcılığını sağlar ve saç rengini daha uzun süre kullanmanıza olanak sağlar.

3. Yeni bir yıkama deneyimi

Çok köpüren şampuanlara alışık olabilirsiniz. Sülfat içermeyen şampuan çok köpürmez bu da size başta garip gelebilir. Ancak köpürmemesi temizlemediği anlamına gelmez. Diğer şampuanlar gibi saç derinize ve saç uzunluklarınıza masaj yaparak şampuanınızı uygulayın. Saçlarınız hem temizlenir hem de zararlı maddelerle temas etmediği için sağlıklı kalır.

Sülfat içermeyen şampuanları nereden bulabilirim?

Şampuan alırken Lauril Sülfat (SLS) ve Amonyum Lauril Sülfat (ALS) içermediğinden emin olun. Şampuanın içerik bölümünde SLS ve ALS maddelerinin bulunup bulunmadığına bakın. Bununla birlikte sülfatsız şampuan adı altında satılan şampuanlar da vardır. 

İlgili Yazılar: Kuru Şampuan Nasıl Kullanılır?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •