Tenimizin Güzel Kokmasını Sağlayan Besinler

Kötü vücut kokusu hem kendimize hem de çevremize rahatsızlık veren bir durumdur. Tenimizin kötü kokmasına neden olan birçok etken vardır. Bu etkenler arasında genetik faktörler, yetersiz öz bakım ve özellikle de beslenmeyi sayabiliriz. Yediğimiz şeylerin tenimizin kokusunda büyük payı vardır. Bazı besinler tenimize doğal yollardan hoş bir koku verir. Peki, nedir bu tenimizin güzel kokmasını sağlayan besinler?

Tenimizin güzel kokmasını sağlayan besinler

Su

Tenimizin güzel kokmasını sağlayan besinler

Tenimizin güzel kokmasını sağlayan besinler arasında ilk sırada suyu sayabiliriz. Su kötü vücut kokusuna sebep olan toksinleri yok eder. Bu sayede tenimizi kötü kokulardan arındırır.

İlginizi çekebilir: Vücudun Susuz Kaldığının 10 Kanıtı

Yoğurt

Tenimizin güzel kokmasını sağlayan besinler

Tenimizin güzel kokması için süt içmek yerine yoğurt yemeyi tercih etmeliyiz. Yoğurt D vitamini içerir. Bu sayede vücuttaki kötü kokuları giderir. Aynı zamanda ağızdaki bakterilerle savaşarak ağız kokusunu yok eder. Bu karşılık süt vücutta ve ağızda kötü kokulara sebep olan bir içeriğe sahiptir.

Limon suyu

Tenimizin güzel kokmasını sağlayan besinler

Limon suyu, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücuda detoks etkisi yaparak tenimize hoş koku verir. Özellikle alkol aldığımızda tenimize sinen alkol kokusunu gidermek için birebirdir.

İlginizi çekebilir: Limon Suyunun Faydaları: Aç Karına Limon Suyu

Bitki çayları

Tenimizin güzel kokmasını sağlayan besinler

Kahve yerine bitki çayları içmekte fayda vardır. Bitki çayları limon suyu gibi önemli miktarda antioksidan içerir. Bu sayede tenimizin kötü kokmasına neden olan toksinleri temizler. Kahve ise çok miktarda kafein içerdiği için vücut kokusuna neden olur.

İlginizi çekebilir: Adaçayının Faydaları, Adaçayı Neye İyi Gelir?

Elma

Tenimizin güzel kokmasını sağlayan besinler

Elma doğal bir deterjan etkisi yaparak özellikle kötü nefes kokusunu ortadan kaldırır. Buna karşılık karnabahar yerken dikkatli olmalı. Karnabahar, süt gibi kolin içerir. Bu da tenimizin kötü kokmasına sebep olur.

Portakal

Portakal, tüm narenciyeler gibi vücut tarafından kolayca emilir ve tenimize hoş koku verir. Narenciye tüketerek tenimizdeki kötü kokulardan kurtulabiliriz.

Tarçın ve kakule

Tarçın ve kakule lezzetli olmakla birlikte tenimize hoş bir koku verir. Vücudumuzda kötü kokulara sebep olan sarımsak ve soğan tüketiminin ardından tarçın ve kakule yemekte fayda vardır.

Çemen otu tohumu

Tenimizin güzel kokmasını sağlayan besinler arasında çemen otu da vardır. Çemen otu tohumu, yiyeceklerin sindirimi için faydalıdır ve sindirim sistemimizi güçlendirir. Bu tohumlar vücuttan kötü kokuları atmak için de faydalıdır. Buna karşın kabak çekirdeği için aynı şeyi söyleyemeyiz. Kabak çekirdeği çok lezzetli ve faydalı olmakla birlikte kötü vücut kokusuna neden olan kolin içerir.

İlgili Yazılar: Ağız Kokusunu Yok Etmek İçin Ne Yapmalı?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •