Ütü Nasıl Temizlenir? (Videolu Anlatım)

Ütünüz kumaşa takılmaya başladıysa ve tabanında kireçlenme ya da kararma varsa ütünüzün temizlenme zamanı gelmiş demektir. Ütünüzü etkili bir şekilde kullanmaya devam edebilmek için tabanında ve taban deliklerinde oluşan kireci ve kararmaları temizlemeniz gerekir. Bu yazımızda “Ütü Nasıl Temizlenir?” başlığı altında ütünüzü temizlemenin 3 farklı yöntemini videolu anlatımla sunuyoruz.

Ütü nasıl temizlenir?

Ütü temizleme yöntemi 1

Karbonatla ütü temizliği

1. Ütü tabanı temizliği için karbonat çok etkilidir. Yanmış ya da kireçlenmiş ütü temizliği için karbonatla hazırladığınız hamurla ütü tabanını temizleyebilirsiniz.Hamuru hazırlamak için 1 tatlı kaşığı su ile 2 tatlı kaşığı sodayı karıştırıp hamur kıvamına getirin. Hamuru hazırlarken kullanılan suyun arıtılmış ya da kaynatılmış olması tercih edilir.

2. Karbonat hamurunu ütü tabanına sürüp ovalayın. Ütü tabanı çok kirliyse karbonatı sürdükten sonra birkaç dakika bekletebilirsiniz.

3. Temiz bir bezi nemlendirip ütü tabanına sürdüğünüz karbonat hamurunu silin.

4. Ütü tabanındaki delikleri temizlemek için kulak çöpü kullanın. Kulak çöpünü temiz suya batırıp deliklerde birikmiş kirleri temizleyin.

5. Ütünün su haznesini doldurun. Ütüyü kullandıktan sonra içindeki suyu boşaltmanız gerekmektedir. İçinde uzun süre su beklediğinde kireçlenme kaçınılmazdır. Ütünüzdeki suyu boşaltıp haznenin yarısını arıtılmış ya da kaynatılmış su ile doldurun.

6. Ütüyü fişe takıp çalıştırın. Ütüyü en yüksek seviyede çalıştırıp buhar düğmesine basın.Deliklerde birikmiş kireci sıcak buhar yardımıyla çıkarın. Buharı kendinize tutup yanmamaya dikkat edin.

7. Ütüyü temiz bir bez üzerinde kullanın. Tabanda kalan kirlerin temizlenmesi için feda edebileceğiniz temiz bir bezi ütü masasını üstüne koyup buharla iyice ütüleyin. Tabanda kalan kirler beze yapışıp taban temizlenecektir. Pamuklu bir kurulama bezi bu işlem için uygun bir seçenektir.

8. Ütüyü kapatıp soğumaya bırakın. Ütüyü kapattıktan sonra altına bir havlu koyup mutfak tezgahının üzerinde soğumaya bırakın. Soğudukça içinde kalan kireçler dökülecektir. Ütünün içinde kalan suyu boşaltın.

Ütü temizleme yöntemi 2

Sirke ve tuzla ütü temizliği

1. İki ölçü elma sirkesiyle bir ölçü tuzu karıştırın. Bu karışımı orta ateşte ısıtın. Sirkenin kaynamasına izin vermeden tuz eridiğinde ocaktan alın.

2. Hazırladığınız karışımın soğumasını bekleyin.

3. Hazırladığınız karışıma temiz bir bez batırıp bununla ütü tabanını silin. Bez yerine yumuşak bir fırça da kullanabilirsiniz. Ütünün tabanı teflonla kaplıysa kesinlikle fırça kullanmayın. Bu ütünüze zarar verebilir. 

4. Ütünün üzerindeki karışımı temizlemek için elma sirkesine batırdığınız temiz bir bezle ütü tabanını silebilirsiniz. Ardından ütüyü fişe takıp çalıştırın. Temiz bir bezi ütüleyip kalan kalıntıların dökülmesini sağlayın.

Alternatif yöntemlerle ütü nasıl temizlenir?

1. Ütünün su haznesine iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Ütüyü fişe takıp buharlı konumda çalıştırın. Temiz bir bezi bol buharla ütüleyin. Bu işlemden sonra hazneyi boşaltıp durulayın. Yalnız bu işlemden önce makinenin kullanım kılavuzuna bakıp sirke kullanımına uygun olup olmadığından emin olun.

2. Diş macunuyla ütü temizliği. Ütü tabanını diş macunuyla ovalayın. Ardından ıslak bir bezle silin. Ütüyü çalıştırıp temiz bir bezi buharla 5 dakika ütüleyin.

3. Yapışan ütü tabanı temizliği. Ütünün tabanı yapışıyorsa, buhar özelliğini kapatıp ütüyü yüksek seviyede çalıştırın. Ütünün altı temizlenene kadar bir gazete kağıdını ütüleyin. Ütünün yapışkanlığı hala gitmediyse gazetenin üzerine biraz tuz serpip biraz daha ütüleyin.

Tavsiyeler

1. Ütünün tabanı haricindeki yerleri temizlemek istiyorsanız hafif nemli bir bezle silin.Unutmayın ki ütü elektrikli bir alettir. Bu yüzden ütünün temizliğinde fazla su kullanmamaya dikkat edin.

2. Ütü temizliği için üretilen özel ütü temizlik ürünleri de vardır. Bunları kullanmayı tercih ederseniz ütünüzün kullanım kılavuzuna bakıp sizin için uygun olan ürünü seçebilirsiniz.

3. Buharlı ütü kullanıyorsanız her kullanımdan sonra su haznesini boşaltmanız gerekir. Bu sayede makinenin içinde kireç birikmesini önleyebilirsiniz.

4. Ütü için mümkün oldukça çeşme suyu kullanmamaya dikkat ediniz. Arıtılmış ya da kaynatılmış su kireç oluşumunu önlemek için daha doğru bir seçimdir.

5. Ütünüzün kullanım kılavuzunu mutlaka okuyun. Kullanım kılavuzunuzda ütünüzün temizliği konusundaki bilgileri dikkate alın.

Kaynak

İlgili Yazılar:

Dondurulmaması Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Evde Gül Suyu Nasıl Hazırlanır?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •