Vücudun Susuz Kaldığının 10 Kanıtı

Vücudumuzun %65’i sudan oluşur ve vücudun su ihtiyacının karşılanması için günde 1,5- 2 litre su içilmesi önerilir. Hatta hamilelik, yüksek sıcaklık ve yoğun spor gibi durumlarda bundan da fazla içilmesi gerekir. Sağlıklı kalmanın temel taşı olan su vücudumuzda eksildiğinde bazı belirtiler verir. Bu belirtileri dikkate alıp hemen önlem almak gerekir. Vücudun susuz kaldığının 10 kanıtı Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Vücudun susuz kaldığının 10 kanıtı

1. Susamak

Elbetteki susamak vücudun susuz kaldığının ilk kanıtıdır. Yalnız susadığını hissetmek vücudumuzun su dengesini normal düzeye getirmekte çok geç kaldığımız anlamına gelir. Bu yüzden su içmek için susamayı beklememek gerekir. Gün içinde susuzluk hissetmesek de belli aralıklarda su tüketmeliyiz.  Özellikle yaşlı insanlar susuzluk duygusunu daha az hisseder. Bu yüzden belirli bir yaş üzerindeki kişiler daha dikkatli olmalıdır. Doğru olan, 1-2 defada çok miktarda su içmek yerine gün içinde belirli aralıklarla azar azar su içmektir. Bununla birlikte beslenmemize de dikkat etmeliyiz çünkü vücut su ihtiyacını besinlerden de karşılar. Son olarak unutulmamalıdır ki, su vazgeçilmez tek içecektir. Şekerli içeceklerden mümkün oldukça uzak durulmalıdır çünkü bunlar vücudu daha da susuz bırakır.

2. İdrarın rengi

Vücudun susuz kaldığının bir diğer kanıtı ise idrar rengindeki değişikliktir. İdrar ne kadar koyu renk ise vücut o kadar susuzluk çekmektedir.

3. Tansiyon düşüklüğü

Tansiyon düşüklüğü de susuzluk belirtileri arasında sayılır. Su eksikliği kan basıncının düşmesine sebep olur ve bu da tüm organları çalışmasını etkiler. Bu yüzden ileri seviyelerdeki susuzluk organlara da zarar verir.

4. Baş dönmesi

Susuzluk baş dönmesine sebep olabilir. Vücut susuz kaldığında organizmanın bazı bölümlerine su iletilmez bu yüzden kişi baş dönmeleri hissedebilir hatta bazen konuşurken diksiyon sorunları yaşayabilir.

5. Baş ağrısı

Vücut susuz kalınca baş ağrısı hissedebiliriz. Vücudun bio kimya tepkimelerinin çoğu suda gerçekleşir. Bu yüzden susuzluk beyin dahil vücudun genel işleyişini bozar. Bunun sonucunda susuzluğun habercisi olarak baş ağrısı görülebilir.

6. Kramp

Sporcular bunu iyi bilir. Spor yaparken yeterince su tüketmediklerinde vücudun çeşitli yerlerine kramp girer. Susuzluk vücudun mineral tuz kaybına yol açar. Bunun sonucu olarak da kramplar görülür.

7. Konsantrasyon bozukluğu

Vücut susuz kaldığında kan basıncı düşer. Kan basıncı düşünce de dolaşım kalp ya da akciğer gibi hayati organlara öncelik verir ve diğer organlarda kan dolaşımı aza iner. Bunun sonucunda beyine de daha az oksijen taşınmış olur.

8. Kabızlık

Susuzluğun kabızlığa neden olduğu bilinir. Vücuttaki su azaldıkça boşaltım sistemi de bundan etkilenir ve tuvalete çıkmak zorlaşır.

9. Ciltteki değişiklik

Ciltteki kuruluk ve kızarıklıklar susuzluğa işarettir. Su ihtiyacını karşılayamayan cilt dış etkilere karşı savaşmakta zorlanır. Cilt esnekliğini kaybeder. Cildimizi tutup çektiğimizde deri normal haline hemen geri dönmüyor çizgiler ya da buruşukluk oluşuyorsa cilt susuzluk çekmektedir.

10. Sıcak Çarpması

Vücudun susuz kaldığının 10 kanıtı arasında sıcak çarpmasını da sayabiliriz. Sıcak çarpması ciddi bir susuzluk belirtisi olmakla birlikte hemen müdahale edilmesi gerekir. Güneş çarpması, baş dönmesi, kusma, bilinç kaybı ve cilt yanığı gibi belirtilerle kendini gösterir. Vücut susuz kalıp sıcaklığını terleme yoluyla atamadığında sıcak çarpmasıyla karşı karşıya kalırız. Böyle bir durumda bir sağlık kuruluşuna başvurup yardım almalıyız.
İşte size vücudun susuz kaldığının 10 kanıtı. Şimdi kendimize bir iyilik yapıp bir bardak su içelim.

İlgili Yazılar:

Kola İçtikten Sonra Vücudumuzda Neler Olur?

Siyah Limonata: Sosyal Ağların Yeni Trendi

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •