Vücut Şekline Göre Giyinmek İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Herkesin vücut şekli farklıdır bu sebeple de kıyafet seçimleri de farklılık göstermelidir. İyi giyinmek için öncelikle vücut şeklimizi tanımamız gerekir. Vücut şeklimizi bildikten sonra kendimize uygun kıyafetleri seçip her an şık görünebiliriz. Peki, vücut şekline göre giyinmek için nelere dikkat etmeli?

Vücut şekline göre giyinmek için vücut şeklinizi belirleyin

Vücut şekillerini 7 kategoriye ayırabiliriz: 8 ya da S, X, A, V, O, H ve oval vücut şekli. Bu harflerden yola çıkarak vücut şeklinizi belirleyebilirsiniz.

Vücut şekline göre giyinmek için nelere dikkat etmeli?

8 vücut şekli

8 vücut şekline sahip kadınlar şanslıdır çünkü bu en dişi ve giydirilmesi en kolay vücut şeklidir. Bu vücut şeklinde omuzlar ve kalçalar aynı genişlikte olup bel bölgesi incedir. Bu vücut ölçüleri sayesinde her kıyafeti rahatlıkla giyebilirler.

Vücut Şekline Göre Giyinmek İçin Nelere Dikkat Etmeli?

8 vücut şekline göre giyinmek

8 vücut şekline sahip bir kadınsanız orantılı vücut hatlarınızı ortaya çıkaran kıyafetlere öncelik verin. Üzerinize oturan, akışkan ve ince kumaşlar tam size göredir. Ayrıca omuz ve kalça orantınızı ve belinizi vurgulamak için kemerli kıyafetlere öncelik verin.

Bu vücut şekli için kaçınılması gereken kıyafetler arasında düz kesimli kıyafetleri sayabiliriz. Bunlar vücut hatlarınızı gizleyerek artılarınızı eksiye çevirir. Bununla birlikte kalça bölgesi zaten orantılı olduğu için kalça bölgesine hacim kazandıran kıyafetlerden kaçının. Örneğin pileli ya da cepli etekler.

X vücut şekli

X vücut şekli 8 vücut şekline yakındır fakat 8 vücut şekli kadar dolgun ve yuvarlak hatlı değildir. Omuz ve kalça birbirine eşit genişliktedir fakat göğüsler küçüktür ve kalçalar dolgun ve yuvarlak değildir. Bu vücut şekline sahip kadınlar da istediklerini giyebilirler fakat yine de dikkat etmeleri gereken noktalar vardır.

Vücut Şekline Göre Giyinmek İçin Nelere Dikkat Etmeli?

X vücut şekline göre giyinmek

Bu vücut şekline sahipseniz kıvrımlarınızı ortaya çıkarıp sizi daha dişi yapacak kıyafetler seçmelisiniz. Örneğin derin dekolteler, hacım kazandıran parlak üstler, balon etekler ve volanlı etek ve elbiseler, beli kemerli kıyafetler.

Bu vücut şekli için boğazlı ya da sıfır yakalar gibi göğüsleri bastıran kesim ve kumaşlardan uzak durmak gerekir. Aynı zamanda 8 vücut şeklinde olduğu gibi hatları gizleyen düz kesimli kıyafetlerden kaçınmak gerekir.

A vücut şekli

Bu vücut şeklinde üst kısım kalça bölgesinden daha dardır. Üstünüze altınızdan daha küçük beden giyiyorsanız bu vücut şekline sahipsinizdir. 8 vücut şekline yaklaşmak için üste hacim kazandırıp alt tarafı inceltme yoluna gitmek gerekir.

Vücut Şekline Göre Giyinmek İçin Nelere Dikkat Etmeli?

A vücut şekline göre giyinmek

Bu vücut şekline sahipseniz üst tarafınızı öne çıkaran ışıltılı, desenli üstler giymeli ve büyük kalın kolyeler takmalısınız. Üst bölgenizi geniş gösteren U ve V kesimli dekolteler ya da kayık yakalar ve vatkalı kıyafetleri tercih edin.

Yatay çizgili, pileli ve büyük cepli pantolonlar, pileli, kabarık, volanlı ve ışıltılı etekler gibi alt bölgeye hacim veren kıyafetlerden kaçının. Ayrıca üst ve alt bölgesindeki orantısızlığı belirginleştiren esnek ve dar kıyafetlerden uzak durun.

V vücut şekli

V vüsut şeklinde üst bölge alt bölgeye göre daha geniştir: omuzlar belirgin, göğüsler küçük, kalça dar ve popo küçüktür. A vücut şeklinin tersine pantolon bedeniniz gömlek bedeninizden daha büyükse V tipi bir vücuda sahipsinizdir. Aslında genelde sporcularda görülen sportif bir beden şeklidir fakat biraz erkeksidir bu yüzden giyinirken vücudunuza dişilik katmaya özen göstermelisiniz. Kısacası üst bölgeye dişilik verecek ve alt bölgeyi geniş gösterecek şekilde giyinmelisiniz.

Vücut Şekline Göre Giyinmek İçin Nelere Dikkat Etmeli?

V vücut şekline göre giyinmek

V vücut şekline sahipseniz üstünüze akışkan kumaşlar, kruvaze yakalar ve asimetrik kesimler tercih etmelisiniz. Altınıza da kalçaları belirginleştiren volanlı, motifli, ışıltılı ve pileli kıyafetlere öncelik vermelisiniz. Özellikle de pantolonda düşük bel etekte de balon kesim kalçalara hacim kazandıran parçalardır.

Üst bölgeyi vurgulayan tüm kıyafetlerden kaçınmalısınız: vatka ya da omuz bölgesinde çeşitli detayları olan üstler, bolerolar, geniş ve kabarık kol kesimleri, kayık yakalar, geniş yakalı ceketler, sıfır yakalar, dar ve kısa üstler.

O vücut şekli

O vücut şeklinde üst ve bölge hacimli bel bölgesi belirsizdir. Bu vücut şekline sahipseniz vücudu uzatacak yatay etkiler yaratan ve beli belirginleştiren kıyafetleri tercih etmelisiniz.

Vücut Şekline Göre Giyinmek İçin Nelere Dikkat Etmeli?

O vücut şekline göre giyinmek

O vücut şekline sahipseniz göğüs bölgesini vurgulayıp bel bölgesini belirginleştirmelisiniz. Bunun için V ya da U dekolteler, yumuşak ve akışkan kumaşlar, yüksek bel pantolonlar, düz kesimli etekler tercih etmelisiniz. Mat renkli kumaşlar ve tek renk giyim de bu vücut şekli için uygundur. Bu siyahlara ya da koyu renklere bürünmek anlamına gelmez. Unutmayın ki tamamen beyaz giyinmek de bu vücut şekli için gayet iyi sonuçlar verir. Ayrıca vücuda yatay bir etki yaratacak kıyafetleri tercih edin: Kalça altında biten ceketler, uzun gömlekler, tünikler, düz kesimli fakat kemerli kıyafetler ve yuvarlak uçlu kalın topuklu ayakkabılar. Aksesuar seçimi de büyük önem taşımaktadır. Bu vücut şekli için ince ve küçük aksesuarlar kullanmak yanlış olur çünkü bunlar vücudun hacmini daha da çok vurdular. Bunun için büyük takılar, büyük çantalar ve kalın kemerler tercih edin.

H vücut şekli

H vücut şekli tam bir dikdörtgen oluşturur: omuzlar bel ve kalçalar eşit genişliktedir. Bu vücut şekline sahipseniz bel bölgesini inceltip vücut kıvrımları ortaya çıkaracak kıyafetler tercih etmelisiniz.

H vücut şekline göre giyinmek

H vücut şekli için vücuda kıvrım verecek kıyafetler seçmelisiniz: yuvarlak yakalar, U ya da V yakalar, düşük bel pantolonlar ve akışkan kumaşlar, vücuda oturan ve kemerli düz kesimler, bel kıvrımı olmadığını gizleyen göğüs altından kemerli elbiseler, bacakları öne çıkaran dar pantolonlar ve kısa etekler.

Bu vücut şekli için vücut hatlarını bastıran her kıyafetten uzak durulmalıdır: sıfır yakalar, boğazlı kazaklar ve bol kıyafetler. Beli vurgulayabilmek için üst ve alt bölgelerinize hacim kazandırmadan kemer kullanmamaya dikkat edin. Bir başka deyişle dar bir elbiseyle kemer kullanmak beli daha da kalın gösterecektir. Ayrıca kare şeklini destekleyen kıyafetlerden kaçının: kare yakalar, kayık yakalar ve büstiyerler.

Oval vücut şekli

Oval vücut şeklinde omuzlar ve kalçalar dar fakat bel oldukça kalındır ve bacaklar da genelde incedir.

Oval vücut şekline göre giyinmek

O vücut şekli için bel bölgesi oyuk kesimli ceket ve gömlekler ve kalça altında biten üstler, bel bölgesi işlemesiz sadece üstler tercih edilmelidir. Ayrıca bu vücut şekline alt tarafı genişleyen etek ve elbiseler, kruvaze elbiseler, dökümlü kumaşlar, düz kesim pantolonlar, trench kotlar ve kemerli mantolar iyi sonuçlar verir.

Oval vücut şekline göre giyinmek için dar ve bol kıyafetlerden, bel bölgesinde detaylar olan üstlerden, dar paça pantolonlardan, kalen eteklerden, kısa üstlerden ve sıfır yakalardan uzak durun.

İlgili Yazılar: Vücut Şekline Göre Abiye Elbise Seçimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •