Yağlı Ciltler İçin Bakım: 6 Adımda Güzel Bir Cilt

Yağlı ciltlerde yüksek miktarda sebum üretiminden dolayı parlar ve büyük gözeneklere sahiptir. Gözeneklerin büyük olması da siyah noktalara zemin hazırlar. Bunun için yağlı ciltler özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Yağlı ciltler için bakım önerileri Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Yağlı ciltler için bakım: 6 adımda güzel bir cilt

Yağlı Ciltler İçin Bakım: 6 Adımda Güzel Bir Cilt

1. Yağlı ciltlerde makyaj temizleme

Makyaj temizleme aşaması yağlı ciltlerin bakımında çok önemlidir. Gözenekleri tıkayan tüm kalıntılardan arındırmak gerekir. Makyaj temizleme aşamasında jojoba yağı ya da fındık yağı gibi komedojenik olmayan doğal yağlar tercih edilmelidir. Komedojen yağlar gözenekleri tahrip etme ve tıkama özelliğine sahiptir. Jojoba ve fındık yağı cildin ürettiği yağ ile aynı içeriğe sahip olduğundan ciltteki yağ dengesini sağlar.

2. Yağlı ciltler için gözenek sıkılaştırma

Makyaj temizleme aşamasından sonra yağ kalıntılarını temizlemek ve gözenekleri sıkılaştırmak için yağlı ciltlere en uygun olan gül suyu ya da lavanta suyu kullanılmalıdır. Bunlar doğal ve sıkılaştırma etkisi yüksek ürünlerdir.

3. Yağlı ciltleri nemlendirme

Yağlı ciltler için bakım şarttır. Özellikle de nemlendirme! Cildin parlaması iyi beslendiği anlamına gelmez. Bu yüzden yağlı ciltlerde nemlendirme aşamasını atlamaktan kaçınmak gerek. Yağlı ciltlere en uygun nemlendirici kremler greyfurt ve lavanta özlü olanlardır. Burada yine komedojen olmayan ürünleri tercih etmek gerekir. Satın aldığınız ürünlerin üzerinde non-komedojen ya da non-aknejenik ibaresi olmasına dikkat edin.

4. Yağlı ciltlerin yağ dengesini sağlama

Yağlı ciltlerin yağ dengesini meyveler yardımıyla sağlayabilirsiniz. Avokado, çilek ve salatalık yağlı ciltlerin dostudur. Cildin ürettiği yağı azaltmak için bu meyveleri hem tüketip hem de maske olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca yeşil kil de yağlı cildin yağ dengesini düzenleyen doğal bir yardımcıdır.

5. Yağlı ciltler için peeling

Yağlı ciltlere peeling yapmak cildin sağlığı için uygun değildir. Peeling işlemi yağlı ciltlerin daha da fazla yağ üretmesine sebep olur. Bunun için tanecikli peelinglerden uzak durmalıyız. 15 günde bir taneleri olmayan yumuşak peeling ürünleri kullanılması önerilir.

6. Yağlı ciltleri besleme

Yağlı ciltler için bakım yaparken cildi yeterince beslemeye dikkat etmelidir. Cilt sağlığını ve kalitesini artırmak için çinko çok etkilidir. Çinko hücre solunumunu destekler ve aşırı yağ salgısını düzenler. Cilt sağlığı için ek gıda olarak çinko alınabilir ya da çinko içeren gıdalar tüketilebilir. Örneğin midye, filizlenmiş tohumlar ve kepekli ekmek. Bunlar çinko bakımından zengin gıdalardır.

İlgili Yazılar: Yağlı Cilt Bakımı İçin %100 Doğal Maskeler

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •