Yapışan Sakızı Çıkarmak İçin 10 Pratik Yol

Sakız; hayatımızda yeri olan sürekli çiğnediğimiz ve çiğneme sonrası çöpe attığımız bir gıdadır. Her zaman çöpe atsak da unutkanlığımıza geldiğinde, yanlışlıkla sakızı evde, iş yerinde elbiselerimize, mobilyalar üzerine koyuyor veya düşürüyoruz. Bu güne kadar mobilyalarına sakız yapışmayan veya elbisesine sakız yapıştırmayan yoktur. Çok sevdiğimiz elbisemizle, kotumuzla bir bankın üzerine oturduğumuzda sakız olduğunu fark ettiğimiz an dünyanın en kötü anlarından biridir. Size önereceğimiz pratik yöntemler ile yapışmış sakızı çıkarmak artık dert olmaktan çıkacak. Yapışan sakızı çıkarmak için basit yöntemleri keşfedin.

Yapışan sakızı çıkarmak için 10 pratik yol

Yapışan Sakızı Çıkarmak İçin 10 Pratik Yol

1. Buz ile yapışan sakızı çıkarmak

Sakızı yapıştığı bölgeden çıkarmanın en kolay yolu buz kullanmaktır. Buz ile sakızın cıvıklığını alarak katı hale getirebilir ve bir süre sonra kendiliğinden yapıştığı yerden çıkmasını sağlayabilirsiniz. Buzu kullanırken buz eriyecektir. Islanan kısımlar suyun buhar olması ile kuruyacak ve sizi sakız derdinden kurtaracaktır.

2. Fıstık ezmesiyle saça yapışan sakızı çıkarmak

Eğer sakız saçınıza yapışmış ve dağılmış ise yapmanız gereken fıstık ezmesi kullanmaktır. Fıstık ezmesini sakızın saçınıza yapıştığı alana sürmeli, sakızı saçınızdan sıyıracak kıvama getirmelisiniz. Daha sonra saçınızı suyun altına sokarak sakızdan tamamen arındırabilirsiniz. Fıstık ezmesi içinde yer alan kakao yağı sakızın en önemli düşmanıdır.

3. Saça yapışan sakızı pişirme yağıyla çıkarın

 Saçınıza yapışan sakızı çıkarmanın bir diğer yöntemi de evde yemek pişirirken kullanmış olduğunuz yağı kullanmaktır. Pişirme yağını saçınıza sürerek sakıza kaygan özellik kazandırabilir, sakızın saçınızdan daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Yapışmış sakızı çıkarmak için etkili yöntemler

4. Kıyafete yapışmış sakızı çıkarmak

Eğer sakız çok sevdiğiniz bir elbiseye bulaşmış ise yapılması gereken elbiseyi veya kumaşı bir poşet içine oyarak buzluğa koymaktır. Buzlukta bekleyen sakız katı forma kavuşacak ve elbiseden kolayca çıkacaktır. Sakızı dondurmak en akıllıca çözümdür.

5. Yapışan sakız için mayonez

Saçınıza, ayakkabınıza, elbiselerinize yapışan sakızı çıkarmak için yapmanız gereken mayonez kullanmaktır. Mayonezi sakızın yapıştığı bölümlere sürün. Bir çay kaşığı yardımı ile sakızı bulaştığı alandan sıyırarak temizleyin. Birkaç dakika içinde sakızdan eser kalmadığını göreceksiniz.

6. El kremi ile sakızdan kurtulun

El kremleri ve losyonları kullanarak sakızı bulaştığı yerden çıkarabilirsiniz. Saçınız hariç istediğiniz her alanda yapışmış olan sakızı çözmek ve çıkarmak için el kremi kullanabilirsiniz. El kremi sakızın formunu bozarak yapışkan özelliğini yok eder ve ortadan kaldırır.

7. Yapışmış sakızı vazelin ile çıkarmak

Vazelin içeriğinde bulunan spektzon maddesi sayesinde sakızı yapıştığı yerden sökebiliyor. Saçınıza, elbisenize, ayakkabınıza veya bir eşya üzerine yapışan sakızı çıkarmak için bunların üzerine vazelin sürüp biraz ovduktan sonra sakızın kendiliğinden yapıştığı yerden çıktığını göreceksiniz.

8. Sirke ile yapışmış sakızı çıkarın

Elma ve üzüm sirkesi kullanarak sakızın formunu bozabilir, yapıştığı yerden çıkarabilirsiniz. Sakız yapışkan özelliği sayesinde bulunduğu alana tutunur. Elma sirkesi veya üzüm sirkesi yüzeyin yapışkan olma özelliğini bozacağı için sakız kendiliğinden bulunduğu alandan çıkacak ve düşecektir. Elma sirkesi bu konuda en etkili yöntemlerin başında gelmektedir.

9. Yapışan sakız için kum

Kum tanecikleri sakızın cıvıklığını ortadan kaldıran ve sakızı katı hale getiren maddelerdir. Bu nedenle sakız yapışan yere imkanınız varsa kum tanecikleri dökerek elinizde ileri geri yapıp sakızı sökebilirsiniz. Sakızı sökmek için en ekonomik ve en hijyenik yöntem olarak kum kullanmak yaygın bir yöntemdir.

10. Saç kurutma makinesiyle yapışan sakızı sökmek

Yapışan sakızı çıkarmak için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Saç kurutma makinesi ile ısıtılan ve yumuşatılan sakız cıvıklığı artacağı için bulunduğu yerden kolaylıkla çıkacaktır.

İlgili Yazılar: Ayakkabılardaki Kötü Kokular Nasıl Yok Edilir?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •