Yüz Temizleme İşleminde Yapılan 5 Büyük Hata

Sağlıklı bir cilt ancak iyi bir temizleme işlemi uygulayarak elde edilebilir. Güzel bir cilt için yüzümüzü iyi temizlemeli ve iyi nemlendirmeliyiz. Ancak bazen yüzümüzü temizlemek isterken hatalar yapabiliyoruz. Bu hatalar yüzünden de yüzümüz iyi temizlenmiyor. Bunun sonucunda,  artan sebum gözenekleri tıkıyor ve cilt sağlıklı görünmüyor. Temiz ve sağlıklı bir cilt için bu hatalardan kaçınmak gerekir. Yüz temizleme işleminde yapılan 5 büyük hata Kırmızı Ojeli Kadın’da.

Yüz temizleme işleminde yapılan 5 büyük hata

Yüz Temizleme İşleminde Yapılan 5 Büyük Hata

Hata 1: Su sıcaklığını iyi ayarlamamak

Yüz temizleme işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri suyun sıcaklığını iyi ayarlamaktır. Sıcak su gözeneklerin açılmasını sağlarken soğuk su da gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. Yüzümüzdeki fazla yağdan ve kirden kurtulmak için yakıcı olmayacak şekilde sıcak su ile yıkamalıyız. Sıcak suyla birlikte gözenekler açılır ve uyguladığımız temizleme ürününü gözenek içlerini daha iyi temizleyebilir. Ancak durulama sırasında soğuk su tercih etmeliyiz çünkü soğuk suyla birlikte içi temizlenen gözenekler sıkılaşır ve kan dolaşımı hızlanarak cilt canlılık kazanır.

Hata 2: Yüzü doğru bir şekilde temizlememek

Doğru bir yüz temizleme için öncelikle ellerin iyi temizlenmesi gerekir. Yüz temizleme ürünü kullandığınız için ellerinizin de aynı zamanda temizlendiğini düşünmeyin. Ellerimizdeki bakterileri yüzümüze taşımamak için yüzümüzü temizlemeden önce ellerimizi iyice yıkamalıyız.

Daha iyi temizleneceği düşüncesiyle yüzü hızlı ve sert bir şekilde yıkamak yanlıştır. Bu cilde zarar veren bir hatadır. Yüz yumuşak bir şekilde dairesel hareketlerle temizlenmelidir.

Hata 3: Doğru yüz temizleme ürününü kullanmamak

Herkesin takıntılı olduğu bir ürün vardır ve sürekli onu kullanmaya yönelir. Yalnız cildimizin ihtiyaçları yazın ve kışın farklılık gösterir. Bunun için cildimizi iyi gözlemleyip mevsim değişikliklerinde ihtiyacı olan türde bir cilt temizleme ürünü kullanmalıyız.

Hata 4: Fazla peeling uygulamak

Bazıları her gün peeling etkili ürünlerle yüzünü temizlemeyi tercih eder. Ancak bu ürünleri her gün kullanmak sakıncalıdır. Yüzümüzün cildi çok hassas olduğu için her gün uygulanan peeling cildimize zarar verir. Peeling uygulamasını haftada 2 defadan fazla uygulamamakta fayda vardır.

Hata 5: Sivilce karşıtı ürünleri tüm yüze uygulamak

Ergenlikten sonra sivilcelerden kurtulacağımızı düşünürüz fakat hiç de öyle olmaz. Sivilceler her yaşta kendini gösterebilir. Çoğumuz sivilcelerden kurtulmak için sivilce karşıtı ürünlerle tüm yüzümüzü yıkarız. Yüz temizleme ve bakımında yaptığımız hatalardan biri de budur. Sivilce karşıtı bu ürünlerin kurutma etkisi olduğu için yüzün her yeri için uygun değildir. Bunun için sivilce karşıtı ürünleri sadece sorunlu bölgelere uygulamak gerekir. Yüzün geri kalanı için de daha yumuşak bir ürün kullanmalı.

İlgili Yazılar: Güzellik İçin 8 Doğru Adım

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •