Zeytinyağı Bakımı: Yüz, Vücut ve Saçlar İçin 4 Tarif

Sabun, maske, şampuan ve krem gibi birçok kozmetik üründe yer alan zentinyağı cildin, saçların ve tırnakların ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içerir. Zeytinyağının yararlarından faydalanabilmeniz için size yapımı çok basit 4 doğal tarif sunuyoruz. Zeytinyağı bakımı Kırmızı Ojeli Kadın’da.  

Zeytinyağı bakımı: yüz, vücut ve saçlar için 4 tarif

Zeytinin soğuk preslenmesi ile zeytinyağı elde edilir. Eski çağlardan beri Yunanlılar, Romalılar, Berberler, Fenikeliler ve Araplar zeytinyağını yemeklerin yanı sıra güzellik bakımında da kullanmıştır. Cilt, saç ve tırnaklar A vitamini, E vitamini ve doymamış yağ asitleri içeren zeytinyağına bayılırlar.

Zeytinyağı Bakımı: Yüz, Vücut ve Saçlar İçin 4 Tarif

1. Makyaj temizleyici olarak zeytinyağı

Hassas cilt ve göz bölgesi için uygun olan bu temizlik ürününü elde etmek için ihtiyacınız olan şey 100 ml zeytinyağı + 250 ml aloe vera suyudur.  Zeytinyağı ciltteki kirleri giderir ve cildi besler, aloe vera ise mineralleri ve amino asitleri sayesinde cildi yatıştırır ve cilde parlaklık verir. Bu makyaj temizleyicisi, özellikle beslenmesi ve sıkılaşması gereken olgun ciltler için önerilmektedir.

2. Saçlar için zeytinyağı bakımı

Kuru, hasarlı, yorgun, donuk saçlarınız varsa zeytinyağı,  yumurta sarısı ve bal yardımıyla sorununuza çözüm olabilir. 1 yumurta sarısı, 1 çorba kaşığı bal ve 2-3 çorba kaşığı zeytinyağı ile hazırlanan karışım saç liflerini derinlemesine besleyerek saçı yumuşak ve ipeksi hale getirir. Maskeyi durulamadan önce 15 dakika bekletin, ardından hafif bir şampuan uygulayın.

3. Zeytinyağlı selülit karşıtı peeling

Kahvenizin telvesi ile bir miktar zeytinyağını karıştırın. Bacaklarınıza masaj şeklinde uygulayacağınız karışım çok sıvı olup akmaması gerekir. Bunun için zeytinyağı miktarını kahve telvesine göre ayarlamalısınız. Bu ikisinin karışımıyla etkili bir anti-selülit bakımı elde edersiniz. Kafein dokuları temizlerken ve toksinleri uzaklaştırırken yağ cildi yumuşatır ve besler. Karışımı bacaklarınıza etkili bir biçimde uygulamak için 5-10 dakika aşağıdan yukarıya dairesel hareketlerle masaj yapmalısınız. Masaj işlemi bitiminde bacaklarınızı önce ılık suyla temizleyin ardından soğuk su şoku uygulayın.

4. Cilt için zeytinyağı bakımı

Zeytinyağı bakımı ile cildinizi de şımartabilirsiniz. Zeytinyağı çok iyi bir maske veya yüz bakım ürünü de olabilir. Yağlı ciltler, genişlemiş gözenekler ya da mat ten rengi için zeytinyağını bal ve limon suyuyla karıştırın: bal, antibakteriyel özellikleri sayesinde cildi yumuşatır ve temizler, limon suyu ise cildi sıkılaştırır ve parlatır. Kuru ciltler için, zeytinyağı + ezilmiş yarım avokado + bal ile besleyici bir maske hazırlayabilirsiniz. Her iki maskeyi 10-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Sonucu beğeneceksiniz.

İlgili Yazılar: Zeytinyağının Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •